10. prosince 2008 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozpočet prošel, Tlustý ho podpořil

Ministr vnitra Ivan Langer se objímá s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Ivan Langer se objímá s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (vpravo) | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Poslanecká sněmovna i přes nesouhlas opozice schválila státní rozpočet na příští rok. Stát by měl hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun. Rozpočet, který ve třetím čtení podpořilo 101 poslanců včetně rebelujícího Vlastimila Tlustého z ODS, nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Vláda tak i přes nestabilní a křehkou většinu ve sněmovně prosadila již svůj třetí rozpočet v součastném volebním období.

Kdo si ukrojil z medvěda
Řada poslaneckých návrhů, které zákonodárci vznesli ve druhém čtení při takzvaném porcování medvěda, dnes neprošla. Například sociální demokrat Vítězslav Jandák neprosadil osm milionů korun na výstavbu mateřské školy v Suchdole nad Lužnicí. Návrh poslance KSČM Stanislava Grospiče na 100 milionů korun pro základní školu v Roztokách u Prahy označil ministr financí Kalousek za nehlasovatelný, protože snižoval vládní rozpočtovou rezervu pod zákonem danou mez. Poslanci naopak schválili převod 100 milionů korun uvnitř rozpočtu ministerstva dopravy na zvýšení bezpečnosti silniční dopravy. Jejich podporu získal i návrh na největší přesun peněz v rozpočtu, se kterým přišel ministr práce Petr Nečas. Chce přesunout 2,7 miliardy korun na platy zaměstnanců rozpočtových i příspěvkových organizací. Peníze na to půjdou z rozpočtu ministerstva dopravy určených na dotace fondu dopravy a z peněz na úroky ze státního dluhu.

"Já jsem pro nejhorší rozpočet v dějinách České republiky zvedl ruku jenom proto, že jeho neschválení by tu zoufalou situaci ještě zhoršilo," prohlásil Tlustý. Pro rozpočet hlasovalo také všech osm nezařazených poslanců, což jsou bývalí poslanci ČSSD, dva poslanci ODS a dvě poslankyně Strany zelených. Pro rozpočet hlasoval i lidovec Ludvík Hovorka, ačkoli mu neprošel ani jeden z jeho pozměňovacích návrhů. Chtěl například 100 milionů na další vzdělávání lékařů nebo 50 milionů na prevenci šíření nemoci AIDS.

Podle záznamu z hlasování získal rozpočet rovnou stovku hlasů. Posléze ale vystoupil občanský demokrat Michael Hrbata s tím, že hlasoval také pro, ale hlasovací zařízení podle něj selhalo a ukázalo, že se zdržel. Tím se počet hlasů pro rozpočet zvýšil o jeden.

Opozice rozpočtu vytýká, že je postaven na nereálných číslech a počítá s růstem o 4,8 procenta. Vlivem současné ekonomické krize však růst ekonomiky zpomalí, což se promítne do příjmů rozpočtu. Některé odhady počítají i s růstem pod dvěma procenty hrubého domácího produktu. "Jde o virtuální čísla, která jsou v podstatě namalovaná," prohlásil k návrhu rozpočtu předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek o rozpočtu prohlásil, že je naprosto nevěrohodný a že vláda lže občanům, když ho předkládá v navrhované podobě. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) mu mimo jiné odpověděl, že vláda je
připravena na různé scénáře, i na takové, o kterých doufá, že nenastanou.

Kalousek také dnes opakovaně zdůraznil, že ještě nikdy nebylo tak obtížné předpovídat vývoj ekonomiky. "Hospodářská krize je rychlejší než legislativní proces," prohlásil. Ujistil, že vláda bude na vývoj ekonomiky reagovat. Souhlasil proto s návrhem stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky, který chce, aby vláda do konce ledna informovala sněmovnu o dopadech krize na příjmy, výdaje i deficit rozpočtu. Chce vidět varianty pro případ růstu ekonomiky o tři, dvě a jedno procento. Sněmovna s tímto požadavkem posléze souhlasila.

Lidovky.cz

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz