3. března 2009 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozpočet v plusu? Jen změna účetnictví

Vláda si hraje s čísly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda si hraje s čísly. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Včerejší výsledky hospodaření státu mile překvapily. Rozpočet je za únor v plusu o 5 miliard. I přes krizi tak dosáhl zatím nejlepšího výsledku v tomto tisíciletí. Hned na první pohled je přitom zarážející, že nedaňové příjmy vzrostly o 90 procent. Vláda se totiž rozhodla, že převede prostředky z rezervních fondů do příjmů kapitoly Všeobecná pokladní správa. Nejde tedy o nic jiného, než účetní trik.

"Ještě vloni jsme touto dobou měli schodek téměř 5 miliard a to ještě ekonomika rostla rychlým tempem. Na první pohled je tedy jasné, že zde něco nesedí," řekl o dobrých výsledcích hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

I další údaje ovšem vypovídají o tom, že navzdory ekonomické krizi se vládě podařilo udržet nízké výdaje a příjmy zvýšit téměř o deset procent. Tento růst ovšem vychází především z nedaňových a kapitálových příjmů, které meziročně poskočily téměř o 90 procent.

Na výrazný růst těchto příjmů mělo vliv usnesení vlády, kterým schválila převedení prostředků z rezervních fondů organizačních složek státu do příjmů kapitoly Všeobecná pokladní správa. Skutečný převod těchto prostředků, které jsou podle ministerstva financí určeny na snížení schodku státního rozpočtu, byl více jak 32 miliard korun. Výborné únorové výsledky státního rozpočtu tedy jsou jen účetní triky.

"Zároveň je ale vidět, že ČR nepatří k zemím, které by potřebovaly zahraniční pomoc. Máme dostatečné vlastní rezervy. I tak je ale evidentní, že schodek státního rozpočtu bude nakonec výrazně vyšší, než si politici naplánovali," dodal Pikora.

Lidovky.cz