Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozpočtoví hříšnici v eurozóně zaplatí pokutu ve výši 0,2 % HDP

Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | foto: Reuters

BRUSEL Země eurozóny, které v budoucnosti poruší rozpočtová pravidla Evropské unie, zaplatí pokutu ve výši 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Pokud budou navíc ignorovat doporučení Evropské komise, která mají vést ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti, nevyhnou se pokutě ve výši 0,1 procenta HDP. Píše o tom dnešní vydání deníku Financial Times.

Návrhy na zavedení citelných pokut by měla Evropská komise představit již příští středu. Sankce by přitom měly být automatické, ale stále bude existovat možnost jak je zvrátit. Musela by se ale proti nim vyslovit kvalifikovaná většina ministrů financí zemí eurozóny do deseti dnů od uvalení pokuty.

Brusel by měl nově členské státy eurozóny trestat i za absolutní výši státního dluhu, která by podle současných pravidel neměla překročit 60 procent HDP. K tomuto kritériu se v unii dosud příliš nepřihlíželo, mimo jiné i kvůli tomu, že jej porušuje značná část členských států. Pokuty tak hrozily jen za překročení hranice ročního rozpočtového schodku, která je stanovena na tři procenta HDP.

Evropská komise bude nově sledovat, zda se jednotlivé země blíží k 60procentní hranici. Aby se předlužené státy vyhnuly pokutě, budou muset snižovat celkové zadlužení během tří let o jednu dvacetinu ročně.

Návrhy, které komise představí ve středu, se budou týkat především eurozóny. Pokuty pro země mimo zónu, kde státy platí evropskou jednotnou měnou, komise zveřejní nejspíš až později. Měly by se ovšem týkat omezení proudu evropských dotací.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...