6. listopadu 2014 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rubl je ’poněkud podhodnocený’, zní z Ruska. Je na historickém dně

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský rubl je pod tlakem ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Ve čtvrtek spadl na nové historické dno, klesl o víc než dvě procenta a jeho kurz tak poprvé prolomil hranici 46 rublů za dolar.

Ruská centrální banka ve středu rozhodla omezit podporu domácí měny. Viceguvernérka banky Xenie Judajevová následně prohlásila, že rubl je nyní „poněkud podhodnocený“.

Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Centrální banka v posledních týdnech v rámci podpory rublu prodávala až 2,5 miliardy dolarů denně. Ve středu však oznámila, že si stanovila maximální limit pro intervence na devizovém trhu ve výši pouhých 350 milionů dolarů denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle viceguvernérky Judajevové výpočty centrální banky ukazují, že rubl je i po zohlednění poklesu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku poněkud podhodnocený. „Spekulanti ho stlačili příliš hluboko,“ prohlásila Judajevová.

Upozornila, že centrální banka sice poskytla kurzu domácí měny větší volnost, ale nadále si vyhrazuje právo pokračovat v intervencích s cílem zajistit finanční stabilitu.

Ohrozí rubl i Putina?

Za celý říjen centrální banka na podporu rublu vynaložila přes 29 miliard dolarů. To představuje největší měsíční objem intervencí od roku 2009.

Prudký pokles rublu by mohl mít negativní politické důsledky pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který si zatím v Rusku navzdory západním sankcím udržuje vysokou popularitu.

Stabilita domácí měny doposud patřila mezi významné úspěchy Putinovy čtrnáctileté vlády. Rusko stále vzpomíná na katastrofální hyperinflaci a pád rublu v devadesátých letech.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALIFIKOVANÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč