19. prosince 2014 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rubl na horské dráze. Začal stoupat, pomohl mu optimismus ministra

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský rubl v pátek na trhu posiluje. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že jeho úřad prodal devizy, a očekávání, že ruští exportéři brzy zvýší prodej dolarů. Dopoledne rubl vůči dolaru i euru rostl o 2,7 procenta.

Oživení rublu je v kontrastu se silným prodejním tlakem na počátku tohoto týdne, kdy v jednu chvíli rubl vůči dolaru klesl až o dvacet procent.

Prudký pokles rublu ohrožoval relativní finanční stabilitu, na které ruský prezident Vladimir Putin vystavěl svoji popularitu.

Kolem deváté hodiny středoevropského času činil kurz dolaru vůči rublu 59,85 RUB. Vůči euru kurz činil 73,65 RUB.

VÍCE K TÉMATU:

Analytici Rosbank se domnívají, že vzhledem k současné politice centrální banky by se rubl mohl stabilizovat na kurzu 60 až 62 rublu za dolar.

Snahy ruské vlády vyvinout tlak na vývozce, aby nehromadili své příjmy z prodeje v zahraničí, je považován za další pozitivní krok pro ruskou měnu.

Blíží se konec měsíčního daňového období, kdy musí ruští vývozci přeměnit své zahraniční zisky na rubly, aby mohli zaplatit daně.

Rubl již od počátku letošního roku oslabil vůči dolaru o 45 procent. Siluanov dnes uvedl, že rubl by měl určitě zpevnit na počátku příštího roku. Jeho slovní intervence je považována za součást úsilí vlády podpořit ruskou měnu.

Ruská centrální banka od počátku tohoto roku utratila na ochranu domácí měny přes 80 miliard USD (1,8 bilionu korun). Rubl tlačí dolů propad cen ropy a západní sankce vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Centrální banka však minulý měsíc svoji podporu rublu zmírnila.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky