30. dubna 2015 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rublu se lépe dýchá. Ruští bankéři proto srazili úrokovou sazbu

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 12,5 procenta. Reaguje tak na růst kurzu rublu a na náznaky zpomalující inflace.

Čtvrteční snížení úroků je přitom výraznější, než předpokládali analytici. Ti je v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na jeden procentní bod.

Centrální banka přistoupila ke snižování úrokových sazeb letos už dvakrát. Základní sazbu během těchto kroků snížila celkem o tři procentní body. 

Naopak loni v prosinci centrální bankéři základní úrok překvapivě zvýšili o výrazných 6,5 procentního bodu, aby zastavili tehdejší masivní propad kurzu ruského rublu a zmírnili růst cen.

Centrální banka o sazbách rozhodovala naposledy 13. března. Rubl od té doby zpevnil vůči americkému dolaru o zhruba 20 procent, zatímco tempo růstu spotřebitelských cen zpomalilo.

Vyšší úroky zvyšují atraktivitu měny, zároveň ale podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky. Nižší úroky naopak snižují náklady na půjčky, což by mělo podpořit poskytování půjček a ve výsledku ekonomiku jako celek.

Ruská ekonomika se potýká s dopady citelného poklesu cen ropy na světových trzích a s nepříznivým vlivem západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. V prvním čtvrtletí vykázala ruská ekonomika podle nedávného vyjádření ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva meziroční pokles o 2,2 procenta.

Lidovky.cz, ČTK