6. dubna 2012 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruská "cena" za plýtvání státními penězi? Zlatá záchodová štětka

Ruská anticena za plýtvání: zlatá záchodová stetka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská anticena za plýtvání: zlatá záchodová stetka | foto: www.sptimes.ru

MOSKVA Talířový servis z Německa, který nakoupili petrohradští úředníci za více než 3,5 milionu rublů (asi 2,2 milionu korun), si zasluhuje zvláštní cenu za mimořádně nesmyslný příspěvek k utrácení veřejných prostředků. Alespoň podle místní opozice, která počin podřízených petrohradského gubernátora ocenila "zlatou záchodovou štětkou" i s příslušným diplomem.

Cenu zřídila liberální strana Jabloko ještě v roce 2008. Jako první ji obdržela tehdejší gubernátorka Valentina Matvijenková, a to za nové zařízení své rezidence za 32 milionů rublů (asi 21 milionů korun), včetně záchodových štětek v ceně 13 000 rublů (asi 8200 korun) za kus.

ČTĚTE TAKÉ:

Matvijenková mezitím přesídlila z Petrohradu do Moskvy, kde stanula v čele horní komory parlamentu, tedy formálně povýšila do třetí nejdůležitější funkce v zemi, fakticky však byla podle zlých jazyků sesazena.

Za nového gubernátora staré zvyky nejspíš přetrvávají. Soupeři německých talířů a mís byl kupříkladu přímý přenos ze slavnosti absolventů petrohradských škol za 15,5 milionu rublů (tedy za téměř deset milionů korun), mnohamilionová zakázka na plánování dopravy během fotbalového šampionátu v roce 2018 či prezentace Petrohradu na letním táboře prokremelských mládežníků za statisíce rublů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Pozlacené" státní zakázky jsou zdrojem korupce

Z klání na poslední chvíli vypadlo náčelnické křeslo za 150 000 rublů, protože se prý ukázalo, že ve skutečnosti si úřední šiml objednal deset křesel za již běžnou cenu.

Rozmařilé utrácení veřejných prostředků je dávno solí v očích běžných Rusů, kteří se nestačí divit nad podivnými státními zakázkami typu pozlacené postele za miliony rublů pro ubytovnu ministerstva vnitra. Kreml sice čas od času zavelí k větší skromnosti, ale i tak byl nucen přiznat, že státní zakázky jsou obrovským zdrojem korupce.

Protikorupční kampaně bez nezávislých médií, skutečné opozice a neovlivnitelných soudů jsou ale podle kritiků předurčeny ke ztroskotání.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz