16. prosince 2014 13:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruská měna míří do devizového pekla. Dolar stojí už přes 80 rublů

„Putin musel částečně přiznat to, co mu vytýkají jeho kritici, tedy fakt, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Putin musel částečně přiznat to, co mu vytýkají jeho kritici, tedy fakt, že... | foto: Grafika: Lidovky.cz/škLidovky.cz

MOSKVA Ruská měna je v nejtěžší situaci za posledních šestnáct let. Její kurz vůči dolaru už překročil psychologickou hranici 80 rublů, výrazné intervence centrální banky se tak ukazují jako neúčinné.

Rubl tento týden padá nejrychlejším tempem od finanční krize v Rusku v roce 1998.

Noční zásah centrální banky rublu nepomohl. Umělé zvýšení úrokových sazeb sice pomohlo na začátku úterního obchodování měnu zpevnit, ale šlo pouze o dočasný efekt.

Rubl zahájil den vzestupem vůči dolaru o devět procent na 58,60 rublu za dolar, brzy ale obnovil prudký sestup. Po poledni středoevroského času překonal poprvé hranici 70 rublů a o zhruba hodinu později už byl nad 80 rubly s denní ztrátou asi osmnáct procent.

Vůči euru se poprvé přehoupl přes hranici 100 rublů. Od počátku roku rubl ztrácí přes 50 procent a jeho pád sráží dolů ceny ruských akcií a dluhopisů.

Podle analytiků se ukazuje, že zásah centrální banky, která zvýšila základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, na trh neúčinkoval. Na řadu by tak podle nich měly přijít radikálnější kroky, které by ukončily paniku na trhu.

„Centrální bance se bude jen velmi těžko stabilizovat rubl v situaci, kdy pokračuje výprodej na ropném trhu,“ uvedl Vladimir Miklaševskij z Danske Bank. Cena ropy Brent dnes poprvé za pět a půl roku sestoupila pod 60 dolarů za barel a ze svého červnového maxima ztrácí už téměř 50 procent.

VÍCE K TÉMATU:

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v úterním televizním rozhovoru uvedla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují západní sankce.

Dodala ale, že centrální banka je připravena koordinovat své kroky s vládou. Předtím mluvčí prezidenta Vladimira Putina ke zvýšení úroků řekl, že Kreml nemůže komentovat kroky nezávislé centrální banky.

Guvernérka: dluhy splácet budeme

Zvýšením sazeb chce centrální banka podle guvernérky omezit negativní dopady slabého kurzu rublu na ekonomiku. Nabiullinová rovněž řekla, že ruské firmy budou i v situaci podstatně slabšího rublu schopny splácet své zahraniční dluhy.

Rubl od počátku roku padá kvůli ukrajinské krizi a k ní se během roku připojil propad cen ropy spolu s prohlubováním západních sankcí vůči Moskvě za její přístup k Ukrajině.

Kurz rublu na displejích v ulicích Moskvy.

Kurz rublu na displejích v ulicích Moskvy.

Podle analytiků ale šly v pondělí racionální úvahy stranou a trh zachvátila čirá panika. Tu přiživují dohady o návratu Ruska k mimořádnému režimu roku 1998, kdy rychlý pád rublu přiměl Rusko k vyhlášení platební neschopnosti.

Stabilita měny patřila donedávna k hlavním úspěchům Putinovy vlády, letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi před 16 lety. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu a státní bankrot vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!