13. května 2014 21:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko si letos nebude půjčovat na zahraničních trzích

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko si letos nebude půjčovat na zahraničních trzích a půjčky na domácím trhu budou výrazně nižší, než bylo plánováno. Řekl to náměstek ministra financí Sergej Storčak. Rusko si přitom v letošním roce chtělo v zahraničí vypůjčit zhruba sedm miliard dolarů (asi 140,1 miliardy Kč).

Plánované půjčky ze zahraničí by podle Storčaka měly nahradit vyšší rozpočtové příjmy díky slabšímu rublu a vysokým cenám ropy. Rubl od začátku letošního roku vůči dolaru klesl asi o šest procent. Pokles rublu zvýšil příjmy z daní z prodeje ropy a plynu, které tvoří zhruba polovinu příjmů federálního rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Storčak podle agentury Reuters řekl, že kurz rublu a vývoz jsou nyní pro rozpočet výhodné. Je tak naděje, že rozpočet letos vykáže přebytek, nebo minimálně nulový schodek. To umožní státu půjčit si méně peněz.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v únoru řekl, že by Rusko mohlo mít letos vyrovnaný rozpočet. Oznámil také, že si ministerstvo zřejmě letos půjčí na domácím trhu jen 400 miliard rublů (asi 230 miliard Kč), místo plánovaných 800 miliard rublů.

Výnosy ruských eurobondů jsou kvůli ukrajinské krizi v poslední době na vzestupu, například výnosy dluhopisů se splatností v roce 2023 vystoupily 25. dubna na vrchol 5,73 procenta. Od té doby se sice snížily na současných 4,88 procenta, podle analytiků je ale pravděpodobné, že náklady Ruska na úvěry zůstanou nestabilní, protože krize pokračuje.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz