28. května 2015 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko si věří: Naše země poroste, pomůže nám dražší ropa

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská vláda vidí budoucnost své země v pozitivních barvách. Očekává, že se tamní ekonomika začne v příštím roce zotavovat z letošního poklesu - díky rostoucím cenám ropy. Hospodářství Putinovy země by se měl podle tohoto výhledu (pro roky 2016 až 2018) pohybovat od 2,3 do 2,4 procenta.

Ministerská předpověď předpokládá, že hrubý domácí produkt Ruska v příštím roce stoupne o 2,3 procenta po letošním propadu o 2,8 procenta. 

V roce 2017 by mělo tempo růstu zůstat na 2,3 procenta, v následujícím roce by pak mělo mírně zrychlit a dosáhnout 2,4 procenta.

Výhled ministerstva hospodářského rozvoje také předpokládá, že průměrná cena uralské ropy v příštím roce stoupne na 60 dolarů za barel z letošních 50 dolarů. Do roku 2018 by se měla vyšplhat na 70 dolarů.

Ministerstvo počítá i s postupným posilováním rublu vůči dolaru. Do roku 2018 by tak měl průměrný kurz ruské měny zpevnit na 53,2 RUB/USD z letošních 60 RUB/USD.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Ruská měna loni navzdory intervencím centrální banky oslabila k dolaru o více než 40 procent.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz