Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusnok smetl ze stolu Kalouskovy změny ve druhém pilíři

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka.    | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda Jiřího Rusnoka odmítla novelu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), která má umožnit lidem z druhého penzijního pilíře po pěti letech vystoupit, a spoření ve fondech tím zatraktivnit. Podle premiéra Rusnoka vláda považuje takovou změnu za nesystémovou.

Proti novele se již dříve postavila ČSSD. Podle analytiků by ale norma mohla zvýšit dosud malý zájem lidí o tuto formu důchodového spoření. O návrhu rozhodne parlament.

Vláda bez důvěry

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka zatím nezískala důvěru poslanecké sněmovky. Premiér oznámil, že programové prohlášení jeho kabinet schválí v pátek ráno a poté jej odešle do sněmovny se žádostí o svolání schůze, na níž se bude hlasovat o důvěře.

Zda však takový program najde mezi poslanci dostatečnou podporu, zatím není jasné. I proto se je bude Rusnok v příštích dnech ještě snažit přesvědčit.

"To jsou věci, které mají fungovat desítky let. Představa, že budeme upravovat legislativu sociálního zabezpečení formou poslaneckých pozměňovacích návrhů po půl roce fungování nové právní úpravy, je neskutečná," řekl novinářům Rusnok.

Dodal, že návrh by měl také negativní fiskální dopady. Podle Rusnoka záležitost vyžaduje širší analýzu a navrhovatelé by pro změnu měli hledat širší politickou podporu.

Kalousek v novele kromě možnosti vystoupit z druhého pilíře navrhl zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Lidé nad 40 let by měli dostat možnost zapojit se ještě celý příští rok.

Rusnok před třemi týdny uvedl, že postoj jeho vlády k těmto návrhům se bude opírat o logiku, že druhý pilíř reformy může být úspěšný jen tehdy, pokud zajistí, aby peníze v něm uložené byly skutečně využity na výplatu důchodů.

Rusnok: Je to rozfrcání státních financí

"Návrh na to, že si to někdo po pěti letech vybere, to je návrh na - promiňte mi to slovo - rozfrcání státních financí. To rozhodně podporovat nebudeme," uvedl začátkem července Rusnok, který byl sedm let prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti Kalouskovým úpravám se postavila i ČSSD. Návrh směřuje proti smyslu penzijní reformy, jak jej bývalý koaliční kabinet deklaroval, uvedl počátkem července stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Pro přijetí novely bude ovšem rozhodující stanovisko Sněmovny, kde současná vláda nemá podle dostupných informací zajištěnu většinu a kde je levice v menšině.

Nesplněná očekávání

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74 573 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že se do něj přihlásí do konce června asi půl milionu lidí.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...