12. března 2015 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusnok v čele ČNB? Pachuť, bude Zemanovým nástrojem, zlobí se pravice

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým členem bankovní rady České národní banky bývalého premiéra Jiřího Rusnoka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval novým členem bankovní rady České národní banky bývalého premiéra Jiřího Rusnoka. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman plánuje dosadit příští rok na post guvernéra České národní banky bývalého premiéra Jiřího Rusnoka. Podle některých politiků jde však jen o odměnu za jeho premiérské působení ve vládě, která měla k prezidentovi velmi blízko. Někteří ho neváhali rovnou označit za Zemanův „nástroj“.

Server Lidovky.cz oslovil politiky napříč spektrem s otázkou, zda by podle nich případné Rusnokovo jmenování guvernérem ČNB bylo krokem správným směrem. V jejich odpovědích nejčastěji zaznívá, že Rusnok je sice odborníkem, ale bude prodlouženou rukou Miloše Zemana v ČNB. 

Miroslav Kalousek, TOP 09
Jiří Rusnok nepochybně odborně vyhovuje, ale toto jmenování bude vždy poznamenáno pachutí, že je to odměna za jeho působení na premiérské pozici. (Podle průzkumu z roku 2013, provedeného dva měsíce po jmenování kabinetu, ji 37% respondentů označovalo jako „vládu přátel Miloše Zemana“ - pozn. red.)

Miroslava Němcová, místopředsedkyně ODS
Nedivím se tomu a nesouhlasím. Jiří Rusnok byl nejprve pragmatikem, v politice manévroval mezi levicí a pravicí. Poté překročil únosné meze pragmatismu a stal se nástrojem prezidenta při potlačování parlamentní demokracie. Nástroj jednou, nástroj navždy.

Jan Fischer, bývalý ministr financí Rusnokovy vlády
Za prvé - je to očekávaný krok. Za druhé - Jiř Rusnok má pro výkon funkce guvernéra ČNB všechny předpoklady.

Jmenování vlády

Rusnokova vláda těsně po jmenování v červenci 2013. Někteří ji označovali za „vládu přátel Miloše Zemana.“

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády
Je to zcela v kompetenci pana prezidenta. Jiří Rusnok je jistě kvalitním odborníkem se zkušenostmi z byznysu i politiky.

Petr Fiala, předseda ODS
Zdá se mi nešťastné, když pan prezident oznamuje jméno budoucího guvernéra rok před vypršením funkčního období současného guvernéra a navíc v situaci, kdy je Jiří Rusnok jeho kolegou či „podřízeným“. Podle Ústavy ČR je ale plným právem pana prezidenta jmenovat guvernérem ČNB koho chce. V případě Jiřího Rusnoka považuji za problematické jeho účinkování v čele takzvané úřednické vlády, která byla ve skutečnosti vládou prezidenta Zemana. Považoval bych za lepší, kdyby v čele ČNB stál někdo s realističtějším pohledem na přijetí Eura.

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu za ČSSD
Určitě.

Jiří Dolejš, člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za KSČM
Tato prezidentská kompetence byla už za Václava Klause využívána cíleně. Osobní důvěra a vztah k euru budou i Zemanem kladeny na misku vah. Měnová rozhodnutí jsou přijímány v Radě a její členové by měli splňovat zejména odborná, a to nejen akademická, kritéria.

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč