7. srpna 2014 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusové jednají s Tureckem o dovozu ovoce. Má nahradit zboží z EU

Jablko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablko | foto: Shutterstock

MOSKVA/BRUSEL Turečtí zemědělci se můžou stát novým dodavatelem ovoce a zeleniny pro Ruskou federaci. Podle informací Lidovek.cz už její zástupci vyjednávají s tureckou stranou o tom, že by mohla nahradit dodávky tohoto zboží z Evropské unie.

Krátce po zákazu dovozu evropských potravin do Ruska si Putinova země vyhlédla náhradního dodavatele. Jablka, hrušky či rajčata by mohla nakupovat od tureckých pěstitelů.

Rusové by tak nahradili zejména polský export jablek, který ročně činí okolo 700 tisíc tun.

„Máme čerstvou informaci z Bruselu, že Rusko zahájilo jednání o dodávkách ovoce z Turecka. To je zhruba srovnatelný producent jablek, jako je Polsko,“ řekl Lidovkám.cz předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Odvolával se na zprávy z významné evropské odborové organizace Copa Cogeca.

ČTĚTE TAKÉ

Podle informací z rukých médií k jednání skutečně došlo. Šéf ruské zemědělské správy Rosselkhoznadzor se skutečně měl ve čtvrtek v rámci telekonference spojit s ruským ministrem zemědělství Nihatem Pakdilem.

Šlo o dodávky ovoce a zeleniny, které nahradí “zakázané“ zboží ze zemí Evropské unie. Rusové tak reagují na hospodářské sankce ze strany Bruselu. Výsledky jednání zatím nejsou známé.

„Je vidět, že Rusko je dobře připravené a začíná jednat. Otázka je, kam Turecko vyváželo dosud, zda se tím například uvolní nějaký trh na Blízkém východě. Tam můžou Poláci hledat obchodní cesty,“ řek předseda českých ovocnářů Ludvík.

Podle odhadů můžou Poláci uzavřením ruského odbytiště přijít o 700 milionů dolarů ročně.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky