5. prosince 2014 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruští bankéři čarují s rublem. Měna posílila vůči euru i dolaru

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Chřadnoucí ruská měna dostala v pátek sílu, polepšila si vůči americkému dolaru i euru. Podle dobře informovaných zdrojů však rubl posílil jen díky mohutné intervenci ruské centrální banky. Oproti klíčovým měnám totiž oslabuje už několik měsíců v řadě.

Rubl zahájil páteční obchodování mírným poklesem, později ale výrazně posílil. Podle obchodníků ruská centrální banka opět podporuje domácí měnu prostřednictvím intervencí na devizovém trhu.

Americký dolar se prodával za 53 rublů, proti čtvrtečnímu závěru tak ruská měna vykazovala nárůst o víc než dvě procenta.

„Nepochybně za tím stojí centrální banka. Během několika minut byla prodána více než miliarda dolarů (přes 22 miliard korun). Nikdo jiný se nyní nenachází v pozici k uskutečňování takovýchto obchodních objemů,“ řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity obchodník z jedné velké ruské banky.

ČTĚTE TAKÉ:

„Centrální banka plní instrukce vůdce země, který zjevně nechce, aby dolar zpevnil nad 54 rublů,“ upozornil jiný ekonom z významné západní banky.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním projevu o stavu Ruské federace uvedl, že vládu a centrální banku požádal, aby přijaly přísná opatření proti „spekulantům“ na devizovém trhu.

Centrální banka již v pondělí prodala zhruba 700 milionů dolarů, aby podpořila kurz rublu. Na devizovém trhu tak intervenovala poprvé od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb kurzu domácí měny. Ve středu banka podle dnešní zprávy prodala na trhu dalších 1,9 miliardy dolarů. Banka údaje o intervencích zveřejňuje s dvoudenním zpožděním.

Rubl již v letošním roce navzdory intervencím oslabil k dolaru o zhruba 40 procent. Ruská měna se dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!