29. června 2009 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

RWE Transgas nutil odběratele platit vysoké zálohy, zaplatí deset milionů

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA RWE Transgas dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu deset milionů korun. Zneužil prý svého dominantního postavení při stanovování záloh za dodávky plynu u téměř 80.000 zákazníků v celé ČR. Transgas se zavázal na konci zúčtovacího období všem postiženým zákazníkům přeplatek vrátit i s úrokem.

Novinářům to dnes řekl první místopředseda ÚOHS Robert Neruda. Firma sankci zaplatí, nebude se odvolávat, řekl ČTK mluvčí RWE Martin Chalupský. RWE Transgas už v minulosti dostala za zneužití dominance pokutu 240 milionů korun, nyní ji řeší soud.

RWE Transgas loni v září stanovil při svých výpočtech chybnou a nepřiměřeně vysokou zálohu. Oproti běžné ceně byla asi o deset procent vyšší. ÚOHS míní, že firma měla poté plošně tyto zálohy snížit. Chybně vyměřila zálohy u 130.000 lidí. Asi 50.000 z nich ale samo o snížení zálohy požádalo. Škoda tak podle úřadu vznikla ostatním 80.000 zákazníkům.

Firma se podle Chalupského domnívá, že to, zda byly zálohy nastaveny správně či ne, lze posoudit až po skončení zúčtovacího období. To je na konci září či začátku října. Společnost ale v souvislosti se zálohami provedla okamžitou revizi systému nastavování záloh.

Desetimilionová pokuta je ve srovnání s předchozí sankcí 240 milionů nízká.

Přeplatek vrátí i s úroky
Důvodem je zřejmě fakt, že RWE Transgas podle Nerudy svou chybu přiznal a navíc postiženým zákazníkům nabídne kompenzaci. RWE Transgas se tak v rámci takzvaného narovnání zavázal na konci zúčtovacího období všem postiženým zákazníkům přeplatek vrátit.

Navíc pak částku, kterou lidé zaplatili navíc, zvýší o úrok osm procent. "Celková výše této kompenzace dotčeným zákazníkům by podle dostupných informací měla činit přes sedm milionů korun," uvedl Neruda.

Konkrétní výši zhodnocení sdělí firma zákazníkům podle Chalupského v konečném ročním vyúčtování spotřeby zemního plynu. "Toto opatření se týká pouze zákazníků, kterým byly nastaveny zálohy na dodávky zemního plynu v září roku 2008 a na konci zúčtovacího období u nich bude registrován přeplatek," dodal Chalupský.

ČTK