16. srpna 2011 17:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rychlíků pojede méně. Chybí 200 milionů

Rychlík  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlík | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy plánuje snížit příspěvek na rychlíkovou dopravu o 200 milionů korun, což se podle něj dotkne asi osmi procent vlaků. ČTK to dnes řekl Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy. Ministerstvo na podporu rychlíkové dopravy ročně vynakládá čtyři miliardy korun, snížení proto postihne zhruba pět procent celkových nákladů.

"V tuto chvíli redukci zpracováváme a budeme s Českými drahami a Asociací krajů komunikovat tak, abychom dosáhli co nejméně bolestivých problémů, což se týká navázání na regionální dopravu," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Kterých konkrétních spojů se bude škrt týkat, zatím neuvedl s tím, že se teprve připravuje nový jízdní řád.

ČTĚTE TAKÉ:


Krácení prostředků pro rychlíkovou dopravu bude mít podle předsedy Asociace krajů Michala Haška negativní dopady na dopravní obslužnost krajů. Rušení rychlíkových spojů prý poškodí navazující regionální železniční a autobusovou dopravu.

Kraje postihne i snížení dotace na dopravu
Obslužnost krajů zásadním způsobem podle Haška postihne i chystané snížení prostředků krajům pro financování regionální dopravy. Od příštího roku by se totiž státní dotace měla podle ministerstva financí snížit o 600 milionů korun z částky 2,6 miliardy, které krajům slibuje memorandum vydané vládou Jana Fišera.

Pokud vláda vezme krajům těchto 600 milionů z memoranda, bude ohrožena zhruba čtvrtina všech regionálních železničních spojů, uvedl Hašek. Snížení objednávky, ke kterému budou muset kraje přistoupit, zase negativně postihne financování Českých drah a prostřednictvím snížení poplatků za použití tratí i Správu železniční dopravní cesty.

Finanční dopady na tyto společnosti zpětně ovlivní státní rozpočet, protože v obou případech jde o společnosti vlastněné státem, doplnil Dobeš.

O konečném rozsahu objednané dálkové přepravy rozhoduje ministerstvo dopravy jako objednatel, uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. To zároveň pokrývá dopravci takzvanou prokazatelnou ztrátu z provozu rychlíkových spojů. Jízdné totiž zaplatí jen část nákladů a pokud by je mělo zcela pokrývat, byla by jeho výše neúnosně vysoká, uvedl Šťáhlavský.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!