29. června 2013 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ratingová agentura S&P zařadila Kypr do částečné platební neschopnosti

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

NIKÓSIE/WASHINGTON Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru do kategorie "selektivní platební neschopnosti" z dosavadní známky CCC.

Informovala o tom agentura Reuters. Selektivní platební neschopnost (selective default, SD) znamená, že země nesplatila některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco jiné splácí plně a včas. Ke snížení dílčího ratingu Kypru dnes přistoupila také konkurenční agentura Fitch.

Zadlužený Kypr se letos v březnu dohodl na záchranném úvěru (VÍCE ZDE) od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu ve výši deset miliard eur (257,2 miliardy Kč). Výměnou za pomoc však země musela zavřít jednu ze svých velkých bank a zabavit část úspor nad 100.000 eur. Tisíce lidí tak přišly o své úspory.

ČTĚTE TAKÉ:

Nikósie ve čtvrtek oznámila, že začne vyměňovat státní dluhopisy s kratší splatností v objemu miliardy eur (25,95 miliardy Kč) za dluhopisy s delší splatností, aby mohla splnit podmínky záchranného programu. Krok by měl pomoci snížit okamžité tlaky na likviditu. Podle analytiků S&P ale budou nové dluhopisy vydány s "méně příznivými podmínkami" pro Kypr, než jaké mají stávající dluhopisy, a jde tak o "nešťastnou výměnu". Dojít by k ní podle agentury mohlo 1. července. Pokud výměna dluhopisů proběhne podle plánů, hodnocení dlouhodobých závazků Kypru v cizí měně by mohlo opět stoupnout na známku CCC plus, napsaly agentury AP a Reuters.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Konkurenční ratingová agentura Fitch dnes oznámila, že snížila rating dlouhodobých závazků Kypru v domácí měně z dosavadní známky CCC na kategorii selektivní platební neschopnosti. Úplnou platební neschopnost v hodnocení této agentury označuje známka D.

Lidovky.cz, ČTK