17. prosince 2009 17:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šance Česka na získání sídla pro navigační systém Galileo vzrostly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Navigační systém Galileo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigační systém Galileo. | foto: ČTK

BRUSEL Šance Česka na získání sídla nového evropského navigačního systému Galileo se zvýšily. Mírný optimismus vyvolává skutečnost, že hlavní kandidáti z nových členských států EU již některou z unijních agentur získali, Česko nikoliv. V Bruselu to novinářům řekl český ministr dopravy Gustáv Slamečka, který o ředitelství projektu jednal se zástupci Španělska, které bude EU od Nového roku předsedat.

"Je to věc, se kterou se budeme muset zaobírat. Už by se pomalu měla rozvinout debata o sídle Galilea," uvedl Slamečka. Rozhovory o ředitelství Galilea by měly začít poté, co EU definitivně schválí změnu a úpravu některých technických pravidel, o nichž dnes jednali v Bruselu právě ministři dopravy.

GSA

Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem (GSA) byl zřízen jako agentura Evropské unie v červenci 2004 a zatím sídlí v Bruselu. Jeho výkonným ředitelem je od července 2005 Pedro Pedreira.

Vedle projektu Galileo, který by měl být plně funkční v roce 2013, spravuje i navigační systém Egnos, spuštěný letos v říjnu.

Dosud není jasné, zda se nové sídlo centrály Galilea rozdělí mezi více zemí nebo zůstane v jedné. Francie a Británie totiž letos navrhly zřízení dvou bezpečnostních středisek kvůli lepší ochraně před teroristy. Na ně by z další země dohlíželo administrativní centrum.

Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se rozhodne nejdříve v příštím roce.

Zájem měly ale i některé nové členské státy EU, zejména Slovinsko. Slovinci však začátkem prosince získali sídlo regulační energetické agentury. Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

ČTK
  • 0Diskuse