17. prosince 2009 17:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šance Česka na získání sídla pro navigační systém Galileo vzrostly

Navigační systém Galileo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigační systém Galileo. | foto: ČTK

BRUSEL Šance Česka na získání sídla nového evropského navigačního systému Galileo se zvýšily. Mírný optimismus vyvolává skutečnost, že hlavní kandidáti z nových členských států EU již některou z unijních agentur získali, Česko nikoliv. V Bruselu to novinářům řekl český ministr dopravy Gustáv Slamečka, který o ředitelství projektu jednal se zástupci Španělska, které bude EU od Nového roku předsedat.

"Je to věc, se kterou se budeme muset zaobírat. Už by se pomalu měla rozvinout debata o sídle Galilea," uvedl Slamečka. Rozhovory o ředitelství Galilea by měly začít poté, co EU definitivně schválí změnu a úpravu některých technických pravidel, o nichž dnes jednali v Bruselu právě ministři dopravy.

GSA

Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem (GSA) byl zřízen jako agentura Evropské unie v červenci 2004 a zatím sídlí v Bruselu. Jeho výkonným ředitelem je od července 2005 Pedro Pedreira.

Vedle projektu Galileo, který by měl být plně funkční v roce 2013, spravuje i navigační systém Egnos, spuštěný letos v říjnu.

Dosud není jasné, zda se nové sídlo centrály Galilea rozdělí mezi více zemí nebo zůstane v jedné. Francie a Británie totiž letos navrhly zřízení dvou bezpečnostních středisek kvůli lepší ochraně před teroristy. Na ně by z další země dohlíželo administrativní centrum.

Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se rozhodne nejdříve v příštím roce.

Zájem měly ale i některé nové členské státy EU, zejména Slovinsko. Slovinci však začátkem prosince získali sídlo regulační energetické agentury. Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!