Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sarkozy ustoupil Topolánkovi

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: AFP

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle listu Le Monde vzdal snahu přimět například automobilový koncern PSA Peugeot Citroën stáhnout výrobu z Kolína zpět do Francie. Francouzský deník uvedl, že Sarkozy ustoupil nátlaku českého premiéra Mirka Topolánka a přestal usilovat o přestěhování "některých montážních linek do Francie".

Sarkozy se má dnes vpodvečer setkat s představiteli francouzského automobilového průmyslu, aby s nimi uzavřel dlouhá jednání o státní pomoci. Vláda poskytne podle dnešního francouzského tisku koncernům Renault a PSA Peugeot Citroën kolem šesti miliard eur půjček s nižším úrokem, než by požadovaly banky.

Několik podmínek pro automobilky
Stát má ale podmínku: automobilky nesmějí během pěti let mimo jiné propouštět zaměstnance a zavírat továrny. Sarkozy ale také výslovně chtěl zakázat výrobu v zahraničí těch aut, které se pak dovezou zpět do Francie. Týká se to například Peugeotu 107 vyráběného v Kolíně.

"Velmi dobře rozumím tomu, když stěhujeme výrobu, abychom získali nový trh v Brazílii. Vyrábět ale v cizině auta, která se prodají pak ve Francii, to už se dá přijmout mnohem hůře," citoval Le Monde Sarkozyho, který se tak obul do šéfa PSA Peugeot Citroën Christiana Streiffa.

Sarkozy hodil ručník do ringu
"Nicméně po protestech Mirka Topolánka, českého premiéra a předsedy Evropské rady, Sarkozy hodil ručník do ringu ohledně relokalizace (návratu) některých montážních linek do Francie," napsal Le Monde.

Závazek týkající se zachování pracovních míst a výrobních hal byl předmětem ostrých diskuzí mezi Sarkozym a šéfy obou koncernů. Zatímco Carlos Ghosn, šéf Renaultu, ve kterém drží francouzský stát 15 procent akcií, ustoupil nátlaku poměrně brzy a slíbil, co se po něm chtělo, šéf PSA Peugeot Citroën Christian Streiff "nikdy neskrýval své podráždění nad tím, že se stát vměšuje do strategie" společnosti, podotýká také Le Monde.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?