14. dubna 2011 19:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sazka už dluží deset miliard. Přežije Hušák?

Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Hušákovy plány na záchranu Sazky pod vlastní taktovkou jsou definitivně u ledu. Většina držitelů dluhopisů totiž požádala o okamžité zesplatnění dluhopisů ve výši 8,3 miliardy korun.

Sazka tak už nyní nedluží jen dvě miliardy, ale celkem přes deset miliard korun. To znamená, že padla naděje šéfa Sazky na to, že by se chopil reorganizace loterijní firmy sám ve spolupráci se společností Gladiolus, za níž stojí Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Reorganizaci už nyní budou moct provést jen věřitelé v čele s investičními skupinami PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka.

Hušákovi po krku

Věřitelé zmocnili správce dluhopisů, The Bank of New York Mellon, aby je přihlásila jako pohledávku v rámci insolvenčního řízení se Sazkou. "Podle našich informací v souladu s dluhopisovou dokumentací můžeme potvrdit, že skupina KKCG spolu s dalšími držiteli dluhopisů dala instrukci správci dluhopisů k jejich okamžitému zesplatnění," řekl LN mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Vše o kauze Sazka

Kellner a Komárek tím zasazují Aleši Hušákovi ránu krátce předtím, než bude většinový akcionář ČSTV v sobotu hlasovat na své valné hromadě o dalším postupu v záchraně Sazky, ale také o osudu samotného Hušáka. "Dalo se to očekávat. KKCG a PPF se staly výrazně největšími věřiteli Sazky a budou rozhodovat o její budoucnosti. Avizované kulaté stoly pana Hušáka tímto definitvně skončily," řekl LN místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Sazka nemá ani na provoz

Jiří Kejval, místopředseda Českého olmypijského výboru to vidí jen jako dokreslení chorobné situace v Sazce. "My jako svazy jsme historickou šanci podílet se na budoucnosti Sazky a mít z ní nějaký zisk už dávno propásly. Sazka už teď negeneruje zisk ani na vlastní provoz. Dalších osm miliard už vlastně nic moc neřeší," řekl Kejval.

Sazka

Sazka nyní dle svého vyjádření čeká, až informaci o zesplatnění dluhopisů dostane od svěřeneckého správce. Případné zesplatnění dluhopisů je ale prý logickým krokem, protože pokud by to držitelé dluhopisů neudělali, měli by problém s přihlášením pohledávek.