18. dubna 2016 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sbohem Evropské unii? Způsobilo by nám trvalou újmu, spočítal britský ministr

Britský ministr financí George Osborne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ministr financí George Osborne | foto: Reuters

LONDÝN Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to tamní ekonomice trvalou újmu, prohlásil britský ministr financí George Osborne. Tvrdí, že pokud země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o šest procent.

Ztráty pro tamní hospodářství by v případě takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 liber (145 900 korun) na domácnost ročně.

Osborne svůj propočet zveřejnil ve sloupku pro pondělní vydání deníku The Times. Výsledek hlasování ve prospěch odchodu z EU by britskou ekonomiku podle něj kvůli menšímu zahraničnímu obchodu a investicím zasáhl trvale.

V Británii začala v pátek oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. Výsledek referenda je podle průzkumů stále nejasný. Sázkové kanceláře ale předpokládají, že Britové se s větší pravděpodobností rozhodnou v EU zůstat.

Podle zdroje agentury Reuters by dnes vláda měla představit „seriózní, ponurou analýzu“ dlouhodobých hospodářských dopadů brexitu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.