25. září 2013 11:15, aktualizováno  15:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek 112 miliard korun. Vláda schválila návrh rozpočtu

Hodnocení rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodnocení rozpočtu. | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí by neměla být podle ministerstva financí překročena, sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Schodek rozpočtu byl v průběhu září zvýšen z původně navrhovaných 110 miliard.

"Rozpočet považuji v zásadě za umění možného. Odpovídá mandátu vlády, nastavení mandatorních výdajů a odpovídá celkové úrovni efektivnosti státní zprávy. Je mírně expanzivní a přestává blokovat ekonomický růst," uvedl Fischer. Příjmy rozpočtu vláda naplánovala na 1099,3 miliardy korun a výdaje na 1211,3 miliardy korun.

Návrh rozpočtu zkritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Nejde jen o to, že schodek rozpočtu je o sedm miliard vyšší, než jsem navrhoval. Celkově je o 24 miliard vydáváno navíc, než jsme připravovali v minulé vládě. Z mého pohledu tak bude 24 miliard Kč utraceno zbytečně navíc. Představa, že možná budu mít větší příjmy, a proto určitě víc utratím, je zvrácená logika. Utratím to, co musím, a když budou vyšší příjmy, tak si míň půjčím, to je ta správná logika," uvedl Kalousek.

Vývoj ekonomiky podle odhadů

Ministerstvo financí počítá v materiálech k návrhu státního rozpočtu na rok 2014 s lepším vývojem ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos úřad očekává pokles ekonomiky o 1,1 procenta a příští rok s růstem o 1,3 procenta.

Bývalý prezident Václav Klaus k rozpočtu uvedl, že se nic velkolepého očekávat nedalo. "Proto to nechávám bez silného, a zejména bych chtěl říct, bez siláckého komentáře. Protože moudrý můžeme být každý a oni na to neměli, opakuji, ani mandát ani čas," uvedl.

Vláda v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. Návrh rozpočtu počítá podle vyjádření ministra financí Jana Fischera z minulého týdne rovněž například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ

Další rozpočtové příjmy plynou z vyššího odhadu inkasa z aukce kmitočtů pro mobilní operátory, vyšší jsou také očekávané příjmy ze státních podniků, které mají celkem činit 7,3 miliardy korun. Na výdajové straně návrh počítá se zvýšením mezd ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola ministerstva vnitra o 400 milionů korun, což podle Fischera otvírá prostor pro řešení problémů s náborem nových policistů.

Vláda zároveň snížila v návrhu výdaje na dluhovou službu o dvě miliardy. "Všechna opatření nám umožnila zvýšit výdaje u jednotlivých kapitol celkově o 17 miliard korun," dodal Fischer

Schvalování rozpočtu předcházela po celé září série jednání vlády i jednání v rámci tripartity. Původní návrh Fischera počítal s deficitem 110 miliard korun, který tak byl o pět miliard vyšší, než ještě starší návrh z dob předchozí vlády Petra Nečase (ODS).

Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Rozpočet následně můžou výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Rozpočet na infrastrukturu

Vláda odložila jednání o rozpočtu fondu infrastruktury. Ministerstvo dopravy musí návrh předělat, požadovaných 4,5 miliard navíc zřejmě nedostane.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!