4. května 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek dramaticky roste. Janota sníží platy státních zaměstnanců

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Díra ve státním rozpočtu se nezadržitelně zvětšuje. Jen od letošního ledna do dubna dosáhl schodek 78,2 miliardy korun. A to je nejhorší výsledek za posledních deset let. O průběžném plnění státního rozpočtu včera informovalo ministerstvo financí (MF).

Kupříkladu vloni za první čtyři měsíce dosáhl schodek 55,66 miliardy korun a o rok dříve 28,08 miliardy korun.

"V meziročním srovnání je schodek rozpočtu ovlivněn loňským převodem peněz z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu. Ten činil téměř 32 miliard korun. Bez tohoto převodu by hospodaření státního rozpočtu vykázalo lepší výsledek než v loňském roce," uvedlo MF.

Jenže na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun. Již nyní se ale hovoří o tom, že výše deficitu původní plán předčí. Konečný účet navíc může překonat i loňský rekordní rok. Vloni deficit dosáhl 192,4 miliardy korun.

Podle informací MF celkové příjmy rozpočtu za první čtyři měsíce letošního roku dosáhly 321,5 miliardy korun, což je o téměř 20 miliard korun méně než vloni. K poklesu nejvíce přispěly daně vybrané od firem. Ty se meziročně snížily o 3,5 procenta. Méně se vybralo také na pojistném na sociální zabezpečení. Stát vybral 114,8 miliardy korun, o 6,5 miliardy korun méně než vloni.

Naproti tomu meziročně narostly výdaje státu, a to o 2,8 miliardy korun, a dosáhly hodnoty 399,7 miliardy.

Bez škrtů to nepůjde
Pokud se Česko chce přiblížit k původně zamýšlenému schodku, bude muset šetřit. Podle ministra financí Eduarda Janoty to znamená zkrátit letošní rozpočet až o 16 miliard. Úspory se budou zaměřovat především na výdajovou stránku rozpočtu. Mohly by se dotknout i platů státních zaměstnanců.

Bez těchto úsporných opatření by deficit veřejných financí podle něj dosáhl 5,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Schválený státní rozpočet ale letos počítá s deficitem 5,3 procenta HDP.

Podle Janoty je právě v rozsahu 15 až 16 miliard riziko nižšího plnění pojistného a možná i daně z příjmu právnických osob.

O tom, jakým způsobem se bude v rozpočtu škrtat, musí rozhodnout celá vláda. "Jsem zvědavý, zda kolegové budou preferovat škrty provozních výdajů, investičních výdajů, nebo budou ochotni přistoupit na snižování mezd," uvedl Janota. Pokud by se nepodařilo udržet schodek pod 163 miliardami korun, Česká republika by nesplnila svůj vlastní úsporný plán.