15. srpna 2009 13:18, aktualizováno 16. 8 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek má být 230 miliard, Janota navrhuje zvýšit daň z benzínu

Eduard Janota v pořadu Otázky Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota v pořadu Otázky Václava Moravce | foto: ČTK

PRAHA Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. V České televizi to dnes řekl ministr financí Eduard Janota. Ještě včera přitom v rozhovoru pro rádio Česko hovořil o tom, že by mohl schodek vzrůst až na 256 miliard.

Podle Janoty by 256 miliardový schodek znamenal "velmi špatné číslo na úrovni ekonomiky Maďarska". "Je třeba přijmout zásadní legislativní opatření, která umožní snížit na jedné straně výdaje rozpočtu, a to velmi výrazně, a na druhé straně i zvýšit příjmy rozpočtu, protože bez změn obou stran rozpočtové bilance se ta situace zásadně nedá řešit," řekl včera Rádiu Česko Janota.

Navrhovaná řešení

Janota navrhuje například zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Pokud se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun. Dalším řešením je podle serveru iHned.cz zvýšení spotřební daně u benzínu i u nafty o korunu. Do rozpočtu by to přineslo pět miliard.

"Pokud by změny na příjmové a zejména výdajové straně schválila Poslanecká sněmovna a Senát, deficit rozpočtu by se dal srazit na rozumnou míru, někde okolo pěti procent deficitu veřejných rozpočtů HDP. Pakliže bychom pasivně přijímali stávající stav, tak se pohybujeme někde až v úrovni sedmi procent. A to je velmi špatné číslo, a s tím se něco musí dělat," upřesnil Janota.

Ministr navrhuje úspory prakticky ve všech kapitolách mandatorních výdajů, které tvoří 80 procent státního rozpočtu: "To teď nechci avizovat dopředu.

Ale týká se to celé škály mandatorních výdajů," uvedl.

Ministerstvo uvažuje o odkladu daňového zvýhodnění podniků z 20 na 19 procent a o zvýšení stropu pro pojistné na sociální zabezpečení ze čtyřnásobku na šestinásobek, což znamená, že stát navíc získá řádově jednotky miliard korun. "Jsou tam i jiné možnosti zvýšení daňových příjmů, ať už se to týká daně z nemovitosti, nebo jsou tam propočteny úvahy, co by se stalo, kdyby se zvedla spotřební daň," uvedl Janota.

Podle něj ale prosadit takové návrhy půjde před podzimními sněmovními volbami jen obtížně.

ČTK