5. dubna 2009 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu: až 130 miliard

Náměstek Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek Eduard Janota. | foto: Jan Zátorský ČTK

Schodek státního rozpočtu ČR v letošním roce by měl činit 120 až 130 miliard Kč, což je zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes odhadl náměstek ministra financí Eduard Janota s tím, že příčinou deficitu je výpadek daňových příjmů. Česko by tak nesplnilo jedno z kritérií pro přijetí eura, podle nějž musí být podíl schodku rozpočtu na HDP nižší něž tři procenta.

Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy korun, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Od té doby se prognózy kvůli krizi rapidně zhoršily, například Česká národní banka počítá s poklesem HDP až o 0,3 procenta.

Ministerstvo financí pracuje i se scénářem poklesu až o dvě procenta. Za celý loňský rok stát hospodařil s deficitem 19,4 miliardy korun. MF nyní předkládá na jednání vlády státní závěrečný účet za rok 2008, který podle Janoty "vypadá dobře". Deficit veřejných rozpočtů jako další z kritérií pro přijetí eura činil 1,6 procenta, státní dluh představoval 1,1 bilionu Kč.

Tendence výpadku daňových příjmů začaly v loňském posledním čtvrtletí, v letošním prvním kvartále byla podle Janoty situace ještě horší. Stát v březnu hospodařil se schodkem 2,35 miliardy korun, ale 31 miliard do rozpočtu stát napumpoval z peněz připravených na zmírnění dopadů globální hospodářské krize.

Lidovky.cz, ČTK