Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu bude vyšší než 116 miliard, shodli se na tom Filip se Zemanem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Lány  Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o víkendu v prvním návrhu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Shodl se na tom na úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, řekl novinářům po setkání.

Filip také uvedl, že pokud se kurzarbeit nepodaří schválit tak, aby začal platit od 1. listopadu, bude potřeba použít některý z takzvaných kovidových programů. S tím souhlasí i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který se Zemanem jednal po Filipovi. Přdseda KSČM se s prezidentem se shodli, že u daně z příjmu by měly být více než dvě sazby, Zeman si dovede představit sazby čtyři.

Filip novinářům řekl, že se Zemanem mluvil především o přípravě státního rozpočtu na příští rok a o souvisejících tématech včetně zákona o superhrubé mzdě nebo kurzarbeitu, tedy pravidlech systému zkrácené pracovní doby při ekonomických či jiných potížích. S prezidentem se shodli, že by státní rozpočet měl začít preferovat růst hrubého domácího produktu a růst ekonomiky.

Schodek bude vyšší

Výši možného schodku státního rozpočtu nechtěl Filip komentovat, záležet podle něj bude na tom, jaké zákony ještě budou přijaty. „V každém případě ten rozpočet, který tady představovala paní ministryně financí, prezident republiky ani já nevidíme jako reálný, ten schodek bude vyšší,“ poznamenal. Schillerová v prvním návrhu počítá se schodkem 116 miliard korun. Filip bude chtít v souvislosti s rozpočtem projednat návrhy například na digitální daň nebo daň z bankovních operací.

K superhrubé mzdě Filip řekl, že ji komunisté podporují, ale „nikoli za podmínek, kdy dojde k další díře do státního rozpočtu“. „Chceme to spojit s tím, že by mělo dojít k diferenciaci daní,“ poznamenal. Zeman ho potěšil tím, že si dovede představit nejen dvě nebo tři pásma, ale i čtyři pásma daně z příjmu fyzických osob. „Já jsem ještě komentoval, že jsme minimálně pro dvoupásmové zdanění právnických osob, protože stále považujeme za nelogické, že malé firmy s pěti, deseti, 20 zaměstnanci mají stejné daně jako nadnárodní korporace,“ dodal.

Ohledně kurzarbeitu podotkl, že pokud nebude platit od 1. listopadu, bude to znamenat, že bude nutné „sáhnout na některý z kovidových programů“. Koalice se dosud neshodla na podmínkách kurzarbeitu. Podle aktuální verze by měl stát lidem na kurzarbeitu platit 70 procent čisté mzdy, ale nejvýš celostátní průměrnou mzdu. Komunisté jsou podle Filipa přesvědčení, že 70 procent náhrady mzdy odpovídá českým podmínkám. Zeman by podle něj podpořil i 60 procent náhrady mzdy.

Hamáček připomněl, že se kurzarbeitem bude zabývat ve středu ráno koaliční rada. Pokud by se koalice na podobě kurzarbeitu nedohodla, považoval by Hamáček za logické pokračování současného programu Antivirus, který má jinak skončit k 31. říjnu.

V otázce případných kompenzací za zavřené restaurace si Filip nemyslí, že by měl stát jejich majitelům platit kompenzace. „Stát není ten, který zavinil tuto situaci, stát musí řešit dopady koronavirové krize na celou společnost, a to, že některé podnikatelské aktivity jsou postiženy více a některé méně, je realita,“ dodal.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...