14. prosince 2008 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu by se mohl příští rok zvýšit

Ministr práce a sociáních věcí Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociáních věcí Petr Nečas | foto: Jan TřeštíkČTK

PRAHA Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by se mohl schodek státního rozpočtu kvůli zpomalení ekonomiky pro příští rok zvýšit až na 70 miliard korun. Dodal, že v případě recese tuzemské ekonomiky může být deficit i vyšší. Informaci sdělil v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Schodek rozpočtu na příští rok vláda naplánovala na 38,1 miliardy korun. Vláda podle Nečase na začátku příštího roku rozpočet přehodnotí podle toho, jak se bude česká ekonomika vyvíjet v závěru letoška.

Nečas míní, že realistické je udržet příští rok schodek rozpočtu pod hranicí 70 miliard korun. "Těch 70 miliard korun bych viděl jako horní strop, přes který bychom neměli jít," prohlásil. Pokud by se ale česká ekonomika kvůli finanční krizi dostala příští rok do recese, tak by schodek podle něj mohl být i vyšší.

Také ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) tento týden připustil, že schodek státního rozpočtu bude příští rok možná až o několik desítek miliard korun vyšší, než s jakým počítá vládní návrh. Podle Kalouska by se deficit ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun. Také on ale nevyloučil přitom, že v případě nepříznivého ekonomického vývoje by mohl být deficit i vyšší.

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se deficit státního rozpočtu příští rok mohl zvýšit na zhruba 70 miliard korun. Rozpočet na příští rok schválila v posledním čtení Poslanecká sněmovna ve středu. Celkové příjmy rozpočtu jsou naplánovány na 1,114 bilionu korun. Na daních od firem by měl stát získat přes 130 miliard, na daních od fyzických osob přes 107 miliard.

Opozice i vládní kritici z koaličních řad ale již delší dobu tvrdí, že rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun je založen na nereálných odhadech růstu české ekonomiky a schodek bude daleko vyšší.
Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?