8. dubna 2016 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu letos spadne na 70 miliard. Bude to náročná debata, říká Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Schodek státního rozpočtu by měl nadále klesat. Ministerstvo financí plánuje jeho snížení do roku 2019 na 30 miliard korun. Letos je v plánu deficit 70 miliard korun a na příští rok připravuje resort rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

„Měli jsme ve čtvrtek koalici, kde jsme si vyměnili prvotní názory, a bude to tento rok velice náročná debata. Míříme na deficit 60 miliard (pro příští rok - pozn. red.) a další rok na 50 miliard korun a v roce 2019 na 30 miliard korun,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Prioritou rozpočtu by přitom podle něj měly být hlavně investice.

Babiš dále uvedl, že koncem letošního roku by státní dluh měl být na stejné úrovni jako loni. Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun.

V poměru k hrubému domácímu produktu ovšem loni dluh veřejných financí klesl na 41 procent. Zároveň v dnes vydané brožuře k úspěchům a plánům resort uvádí, že hodlá využít historicky nejnižších výnosů státních dluhopisů i nadále, a to i k případnému předfinancování roku 2017.

Státní rozpočet loni skončil se schodkem 62,8 miliardy korun, což bylo o 37,2 miliardy méně, než předpokládal schválený rozpočet.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!