13. prosince 2009 13:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu se může vyšplhat až na 200 miliard, připustil Janota

Eduard Janota - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota - ilustrační foto. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Eduard Janota dnes připustil, že schodek státního rozpočtu letos může činit až 200 miliard korun. Na pondělí chystá schůzku s premiérem, která rozhodne o jeho dalším působení na ministerstvu. V případě setrvání ve funkci chce předložit další úsporný balíček.

Státní rozpočet na letošní rok byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, v listopadu byl navýšen na 52,2 miliardy Kč. Fakticky ale deficit rozpočtu letos přesáhne kvůli krizi podle dřívějšího odhadu ministerstva financí 175 miliard korun. Ke konci listopadu stát hospodařil s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun.

"Vůbec nevylučuji, že ta hranice (schodku) bude někde kolem 200 miliard korun," řekl Janota v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V době hospodářské krize není podle Janoty snadné přesně odhadnout, jak se bude státní rozpočet vyvíjet. V závěru roku bude mít na bilanci rozpočtu vliv nejen vývoj příjmů, ale také to, zda ministerstva utratí všechny peníze, které letos nárokují, uvedl Janota.

Hrozí špatné hodnocení Česka
Ministr zároveň upozornil, že nepříznivý vývoj státních financí by mohl zhoršit ratingové hodnocení Česka. To by prodražilo splácení státního dluhu o miliardy korun a zhoršilo podmínky pro vydávání státních dluhopisů.

Rekordní schodek

Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok s rekordním schodkem téměř 163 miliard korun. Přes nesouhlas vlády prosadili levicoví poslanci miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta.

Janota se v pondělí sejde s premiérem Janem Fischerem a oznámí, zda bude za této situace ve funkci ministra financí pokračovat. Pokud Janota na ministerském postu zůstane, chtěl by zformulovat nový návrh na úspory ve státním rozpočtu, včetně snížení výdajů v oblasti státního příspěvku na stavební spoření. O snížení podpory stavebního spoření uvažoval Janota při tvorbě prvního úsporného balíčku, nakonec toto opatření bylo z navrhovaných úspor vyškrtnuto.

Janota: Takto dále pokračovat nemůžeme
Příjmy státního rozpočtu by se mohly podle Janotova názoru posílit pomocí zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty, do které spadají například potraviny. Podle Janoty připadá v úvahu také daň z nemovitosti, protože je v Česku "velmi nízká".

"Pochopitelně o tom (návrhu na úsporná opatření) uvažuji, protože takto pokračovat nemůžeme," řekl Janota, podle kterého by za tři roky dluh ČR vzrostl na dva biliony korun. Zároveň ale podotkl, že jeho případný úsporný návrh by zřejmě neměl velkou šanci na realizaci, protože politici nebudou chtít před sněmovními volbami sdělovat lidem nepopulární opatření.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz