4. května 2009 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu začíná být hrozivý

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát hospodařil ke konci dubna se schodkem 55,7 miliardy korun, přičemž schválený rozpočet počítá za celý letošní rok se schodkem 38,1 miliardy korun.

Informovalo o tom ministerstvo financí. Kvůli ekonomické krizi tak lze letos podle dostupných informací očekávat deficit rozpočetu až kolem 150 miliard korun. V roce 2008 stát hospodařil s deficitem 19,4 miliardy korun.

Zhoršení hospodaření způsobilo podle MF především zaplacení čtvrtletní zálohy na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 38,8 miliardy korun a úhrada úroků státního dluhu, které v dubnu činily 11,3 miliardy korun. Výdaje státu také ovlivnila výplata příspěvků ke stavebnímu spoření. V samotném dubnu hospodařil stát s deficitem 53,3 miliardy korun, přičemž loni v dubnu to bylo 14,7 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna klesly meziročně o 7,4 miliardy na 341,2 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především daňové příjmy, které se snížily o 16 miliard korun," uvedlo MF. Příjmy z daní a poplatků klesly o téměř desetinu na 145,9 miliardy korun, přičemž naplánovaný rozpočet počítal s růstem o více než devět procent. Meziroční pokles zaznamenalo MF u všech hlavních daňových příjmů.

Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o více než 20 miliard na téměř 397 miliard korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem dubna 143,4 miliardy korun, meziročně o 7,6 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 113,1 miliardy korun, což je o 9,1 miliardy více než před rokem. Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce dubna zaplatil přes 20 miliard korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz