15. května 2009 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schválený balíček se nelíbí ekonomům

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatímco podnikatelé dnešní přijetí protikrizových opatření sněmovnou vesměs přivítali, analytici a odborníci souhlasí jen s některými návrhy, jako je zrychlení odpisů či snížení sociálního pojištění. Varují totiž před nadměrným zadlužením státní pokladny.

"Peníze ze státní pokladny jsou krásná a přepychová věc, ale ekonomický růst si za ně nekoupíš. Nejde rozhazovat v dobrých časech a ještě více rozhazovat ve špatných časech," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Protikrizová opatření z dílny ČSSD prý mají tu vadu na kráse, že žádným způsobem nepodporují konkurenceschopnost firem. Jsou nicméně součástí širšího politického konsenzu a je nutné se na ně z ekonomického hlediska dívat jako na daň za politickou stabilitu, dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka je většina opatření smysluplných a celkové náklady přijatelné. Největší slabinou balíčku je tak podle něj načasování. Dnešní data o HDP ukázala, že měl být navržen a schválen na konci loňského roku, aby ekonomice pomohl v její nejtěžší hodině. Z konkrétních opatření lze podle něj jako nejvíce užitečné vyzdvihnout zrychlené odpisy a snížení sociálního pojištění. Naopak naprosto zbytečným, dokonce spíše škodlivým, opatřením je šrotovné, doplnil.

Podnikatelé balíčky vítají

"Schválení protikrizových opatření je vítanou zprávou pro český průmysl," reagoval prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Tato opatření podle něj přinesou snížení nákladů podnikům v době, kdy mnohé z nich se potýkají s odlivem zakázek a sníženými příjmy. Přicházejí v pravý čas a díky kompromisní podobě mají šanci na rychlé dokončení svého legislativního procesu a brzké uvedení do praxe, podotkl.

Dnešní rozhodnutí přijmout sociálnědemokratický návrh protikrizových opatření je náznakem racionálnějšího přístupu politiků k řešení dopadů hospodářské recese, uvedl mluvčí Svazu průmyslu a podnikatelů Milan Mostýn.

Slevy na odvodech na sociální pojištění pro zaměstnavatele podle ředitele daňového oddělení PricewaterhouseCoopers ČR Petra Frische snižují cenu práce a zvyšují konkurenceschopnost českých společností.  Daňové slevy na dítě a přídavky mají podle Frische velký politický potenciál, znamenají velkou zátěž pro státní rozpočet, ale bude mít jen minimální ekonomický dopad.

Šrotovné je účinný nástroj, jak zvýšit prodej určitých vozů, které budou splňovat kritéria pro jeho udělení, uvedl specialista PricewaterhouseCoopers ČR na automobilový průmysl Ladislav Juza. Jde však podle něj o opatření, které zvýhodňuje pouze určité výrobce, prodejce a spotřebitele. "Protože trh nových automobilů v ČR není příliš velký, zavedení šrotovného u nás patrně nebude významným přínosem pro nastartování ekonomiky jako celku, byť prodej konkrétních automobilů to určitě podpoří," poznamenal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!