9. prosince 2009 10:23, aktualizováno  12:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schválit rozpočet je státnické gesto, hřímal Paroubek

Jiří Paroubek v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek v Poslanecké sněmovně | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA ČSSD podpoří návrh státního rozpočtu pro příští rok po úpravách, o nichž se bude teprve rozhodovat, řekl dnes poslancům předseda strany Jiří Paroubek. S hlasy komunistických poslanců však ministr financí Janota počítat nemůže. Pro navržené rozpočtové změny za 12 miliard korun však komunisté ruku zvednou. ODS hrozí, že v případě schválení změn požadovaných levicí rozpočet nepodpoří. Česku by tak hrozilo rozpočtové provizorium.

Paroubek neupřesnil, zda schválení změn je podmínkou pro kladné závěrečné hlasování.

"Návrh umožňuje rozpočtový stimul do ekonomiky a zanechává kapacitu půjčit si pro případ druhé vlny světové hospodářské krize," pokračoval Paroubek. Schválit předlohu je podle něho v současné složité době gestem státnické odpovědnosti.

Komunisté s návrhem rozpočtu nesouhlasí. Rozpočet podle nich neřeší hospodářskou krizi, její důsledky přenáší na lidi se středními a nižšími příjmy, řekl novinářům předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Více o projednávání rozpočtu


Komunisté si ale nemyslí, že sněmovna jako celek rozpočet nepodpoří a Česká republika bude hospodařit na začátku příštího roku v rozpočtovém provizoriu. Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že poslanci nejsilnějších stran ODS a ČSSD ruku pro návrh zvednou.

Janota: Změny prohloubí deficit
Pokud projdou hlavní pozměňovací návrhy hlavně levice ke státnímu rozpočtu pro příští rok, zvýší se plánovaný deficit z 5,3 procenta na 5,6 procenta hrubého domácího produktu. Ve sněmovně to dnes
řekl ministr financí Eduard Janota. Nejhorší by podle něho ale bylo
rozpočtové provizorium. Nastalo by, kdyby sněmovna návrh rozpočtu neschválila.

Komunisté podle Kováčika podpoří zvýšení objemu peněz na sociální služby, na přímé dotace zemědělců a na platy státních zaměstnanců, hlavně učitelů. "Podpoříme všechny návrhy, které vrací lidem to, co jim bere takzvaný protikrizový balíček," uvedl Kováčik. Je podle něho lhostejné, zda návrhy změn předložili poslanci KSČM, ČSSD nebo KDU-ČSL.

ODS se změny nelíbí
Tím, že rozpočet nepodpoří v případě schválení změn požadovaných levicí, hrozí ODS. Rozhodne se ale až před závěrečným hlasováním. Pokud by nastalo provizorium, podle komunistů by z toho nemohla být KSČM viněna. Odpovědnost
nesou strany, které sestavily úřednický kabinet Jana Fischera a podpořily balíček, ty musí pro rozpočet hlasovat, dodal Kováčik.

ČTK, Lidovky.cz