18. prosince 2009 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf České pošty Petr Sedláček rezignoval. Kvůli tlakům ČSSD

Generální ředitel České pošty Petr Sedláček na archivním snímku z 9. října 2008.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České pošty Petr Sedláček na archivním snímku z 9. října 2008. | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel České pošty Petr Sedláček ve funkci na konci letošního roku skončí. Dnes oznámil svou rezignaci ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. ČTK to řekla mluvčí pošty Marta Selicharová. Ministr zatím nového ředitele nevybral. Na výměnu údajně tlačila především ČSSD.

Sedláček svůj odchod zdůvodnil nedostatečnou politickou shodou nad dalším směřováním České pošty, formálně vyjádřenou zrušením transformace podniku na akciovou společnost. Podle dřívějších informací v médiích Sedláček dostal nabídku v jiné firmě.

"Od kroků zaměřených na stabilizaci, modernizaci a zahájení příprav České pošty na plnou liberalizaci poštovního trhu je nyní nutné přejít k rozhodnutím, která budou určující pro formování pošty v dlouhodobém horizontu. Proto je však zapotřebí širší a dlouhodobější podpory, než kterou nyní cítím," uvedl Sedláček.

Pecina nechce podle svých slov vybírat nového ředitele pod časovým tlakem.

Petr Sedláček

Bývalý generální ředitel Global Payments Europe Sedláček vede poštu od loňského října, kdy ve funkci nahradil Karla Kratinu.

Pošta za jeho působení zvýšila investice a dokončila přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost.

V listopadu ale ministerstvo vnitra jako zřizovatel podniku po několika odkladech přeměnu zastavilo.

Pošta má roční obrat kolem 20 miliard korun a letos počítá s půlmiliardovým ziskem. Podnik zaměstnává přes 36.000 lidí.

"Momentálně se musím do konce roku rozhodnout, koho na přechodnou dobu pověřím řízením České pošty od 1. ledna příštího roku," uvedl. Jmenování stálého šéfa jedné z největších státních firem podle něj vyžaduje delší čas. "Budu určitě uvažovat o lidech, kteří už nyní v České poště působí, i o lidech zvenčí. Nebudu ale předjímat žádná jména," dodal.

V čele největšího státního podniku by Sedláčka podle informací ČTK mohla nahradit členka představenstva a současná vrchní ředitelka divize Neletecký provoz, služby a transformace Letiště Praha Marcela Hrdá.

Na letiště přišla v květnu 2006 z Českých aerolinií, kde byla statutární zástupkyní prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a viceprezidentkou pro marketing a prodej.