9. ledna 2012 7:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf ČNB Singer: Řecko musí odejít z eurozóny

Miroslav Singer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zadlužení Řecka nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny, řešením řeckých problémů ztrácejí politici příliš mnoho času, řekl Hospodářským novinám guvernér České národní banky Miroslav Singer. Jedinou další variantou je "dát Řecku masivní peníze z evropských strukturálních fondů", a k tomu se Evropa zatím nemá, dodal.

"Evropa dva roky řeší Řecko, tedy dvě procenta své ekonomiky. Jak by vypadalo Česko, kdybychom poslední dva roky neustále řešili zadlužení měst velikosti například Kladna či Domažlic," řekl deníku Singer. "Řecký případ přitom nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny a následnou devalvací domácí měny," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

V následujících týdnech se bude rozhodovat o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), která má posílit záchranné fondy pro ohrožené země eurozóny.

ČNB český podíl na půjčce ve výši zhruba 90 miliard korun považuje za nepřiměřený a účast zemí EU neplatících eurem Singer vidí jako zástěrku.

"My tam jsme od toho, abychom ukázali, že to není akce ´eurozóny sobě´," řekl deníku.

Řecko se předloni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a MMF se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Druhý 130miliardový záchranný program s účastí soukromých investorů si Řecko loni dohodlo poté, co se ukázalo, že první úvěr nebude Aténám stačit.

Řecko musí výměnou za půjčky provádět úsporná opatření, která opakovaně vyvolávají masové protesty odborů a obyvatel země.

Lidovky.cz, ČTK