24. ledna 2009 18:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf ČSSD chce zabránit změnám důchodů

Jiří Paroubek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Lidové noviny

PRAHA Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek vyzval vládní lidovce a zelené, aby se zasadili o zamítnutí návrhu, který by měl lidem v rámci důchodové reformy umožnit dobrovolné převádění části peněz vkládaných do povinného pojištění ze státního systému do soukromých fondů. Návrhem se má vláda zabývat v pondělí.

KDU-ČSL už oznámila, že bude žádat, aby ho vláda ze svého programu stáhla. Lidovci chtějí případné změny ještě před rozhodnutím vlády projednat v koalici.

"Vyzývám především KDU-ČSL a zelené, aby se zasadili jednou provždy o zamítnutí tohoto návrhu. V opačném případě očekávám, že se proti podobným experimentům postaví jednotliví koaliční poslanci," uvedl Paroubek v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK. V této souvislosti varoval vládu před zneužíváním ekonomické krize k návrhům, které podle něho výrazně uškodí občanům a uvrhnou je ještě do větší sociální nejistoty.

Čunek: Návrh prohloubí rozdíl mezi bohatými a chudymi
Možnost částečného vyvedení peněz z povinného pojištění do soukromých fondů (tzv. opt-out) je součástí třetí etapy vládní důchodové reformy. Návrh zákona, který má takovou možnost zavést, má vláda dostat v polovině letošního roku. Předseda lidovců Jiří Čunek ale nedávno uvedl, že návrh dál prohloubí rozdíl mezi bohatými a chudými.

Zatímco nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Další dvě procenta by jim doplatili sami.

Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují. Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral. Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala ČSSZ.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!