Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf CzechInvestu musel skončit. ‚Vyšlápnul‘ si na dlouholetého ředitele

Odvolaný šéf agentury Czechinvest Karel Kučera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný šéf agentury Czechinvest Karel Kučera. | foto: Czechinvest

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) v úterý odvolal šéfa státní agentury CzechInvest Karla Kučeru. Důvodem bylo, že den předtím se Kučera bez vědomí ministra zbavil jednoho ze svých ředitelů. Agentura se zabývá zejména prezentací Česka jako vhodného místa pro zahraniční investice.

V pondělí učinil už bývalý generální ředitel krok, který mu podle všeho zlomil vaz. Rozhodl se odvolat Vojtěcha Rajtra, ředitele divize malých a středních podniků a regionů, který v CzechInvestu působí už dvanáct let. Pro Lidovky.cz to Kučera vysvětlil údajnými manažerskými nedostatky.

Tento vyhazov však vyvoval velkou nevoli mezi zaměstnanci státní agentury. Zhruba 80 z nich (tedy více než polovina) podepsalo petici proti Rajtrově konci ve funkci. Díky tomuto protestu se o něm dozvěděl ministr Tomáš Hüner.

A situace následně dopadla úplně opačně: ve funkci musel skončit šéf CzechInvestu Kučera. „Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury,“ sdělil Hüner bez dalších podrobností.

Agentura spadající pod jeho ministerstvo průmyslu a obchodu mimo jiné pomáhá zahraničním investorům s uskutečňováním jejich projektů. Usnadňuje jim například i komunikaci s českými politiky či úředníky a poskytuje jim poradenské služby. Má za úkol také „dohazovat“ české firmy jako subdodavatele projektů zahraničních firem.

Odvolaný Kučera působil v CzechInvestu od roku 2014. „Ministru Hünerovi jsem svůj krok vysvětlil. Podle mě jen pan Rajtr vynikající odborník, ale ne manažer. Pan ministr mě vyslechl a oznámil mi, že mě odvolá,“ řekl pro Lidovky.cz Karel Kučera.

Své odvolání za tragédii nepovažuje. „Myslím, že se nám podařilo dotáhnout několik důležitých projektů, jako jsou ty spjaté se společnostmi GE či Siemens. Získali jsme investice, které nejsou jen montovnami,“ uvedl Kučera.

Vedením CzechInvestu ministr pověřil statutárního zástupce generálního ředitel, šéfa Divize vnitřních služeb Jana Urbana.

Šestatřicetiletý Kučera absolvoval Právnickou fakultu UK a Vysokou školu ekonomickou. Pracoval ve společnostech Deutsche Post, Accenture a M. C. Triton a působil i v České televizi. V komunálních volbách v roce 2014 byl Kučera na kandidátce hnutí ANO v Mníšku pod Brdy, z níž později odstoupil.

Do čela CzechInvestu přišel v říjnu 2014 za ministra Jana Mládka (ČSSD). Jeho jmenování tehdy vzbudilo pozornost, zejména proto, že do té doby neměl praktickou zkušenost z práce ve státní správě nebo na vyšším manažerském postu.

CzechInvest

- CzechInvest je vládní agenturou pro podporu podnikání a investic, která má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině. Podřízen je ministerstvu průmyslu a obchodu.

- Vznikl 1. listopadu 1992 rozhodnutím ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého jako Česká agentura pro zahraniční investice; v lednu 2004 byl CzechInvest sloučen s Agenturou pro rozvoj podnikání a Agenturou pro rozvoj průmyslu.

- Oddělením divize Strukturální fondy od CzechInvestu vznikla v roce 2016 Agentura pro podnikání a inovace (API). Důvodem vzniku byl požadavek Evropské komise, aby subjekty, které hospodaří s prostředky ze zdrojů EU, spadaly pod režim zákona o státní službě. API má na starosti administraci fondů EU, jež spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Zbytek CzechInvestu se dál věnuje zprostředkování investičních projektů do ČR.

- CzechInvest má centrálu v Praze a zastoupení ve 13 krajích. Zahraniční pobočky pak agentura provozuje v USA (New York, San Francisco), Číně (Šanghaj), Německu (Düsseldorf), Japonsku (Tokio), Británii a Irsku (Londýn) a Jižní Koreji (Soul).

- Kučera vystudoval Právnickou fakultu UK a Vysokou školu ekonomickou, pracoval ve společnostech Deutsche Post, Accenture a M. C. Triton, působil rovněž ve veřejnoprávní České televizi. Před nástupem do čela CzechInvestu působil dva roky jako konzultant na volné noze. V komunálních volbách na podzim 2014 byl původně na kandidátce hnutí ANO v Mníšku pod Brdy, ještě před volbami ale odstoupil.

- Za 25 let své existence dojednal CzechInvest investice za 981 miliard korun. Ve všech krajích vytvořily přes čtvrt milionu nových pracovních míst. Do ČR přišli investoři z více než 30 zemí. Nejvíc investovaly německé společnosti. Druhé místo patří investorům z Japonska, následují firmy z USA a Jižní Koreje.

- Většina investic mířila do výroby motorových vozidel (372 miliard korun), chemického a petrochemického průmyslu (61 miliard korun) a strojírenství (61 miliard korun). Z hlediska krajů firmy nejvíc investovaly na Ústecku, ve Středočeském kraji a na severu Moravy.

- Největší akcí dojednanou CzechInvestem je výstavba korejské automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech za 34,4 miliardy korun v Nošovicích (2006). Druhá je japonsko-francouzská továrna Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech v Kolíně za 23,5 miliardy korun (2002). Trojici uzavírá korejská Nexen Tire, která záměr na stavbu závodu na pneumatiky za 22,8 miliardy korun oznámila v roce 2014.

- Předloni CzechInvest zprostředkoval investice za 64 miliard korun. Nejvíc zde investovaly firmy z Nizozemska, Německa, Rakouska a USA. Největší dojednanou investicí z roku 2016 byla expanze společnosti Karsit Automotive ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku.

- V říjnu 2016 se soud potřetí začal zabývat případem bývalého ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka. Kauza se týká vypracování personálního auditu, jenž se podle vyšetřovatelů nikdy neuskutečnil. Agentura za něj zaplatila dva miliony korun. Křížek ve zrušeném rozsudku dostal 1,5 roku podmíněně za porušení svých povinností.

- CzechInvest na sebe upoutal pozornost i v dubnu 2007, když na protest proti odvolání jeho tehdejšího ředitele Tomáše Hrudy ministrem průmyslu Martinem Římanem podalo výpověď několik desítek zaměstnanců agentury včetně celého vedení.

- Podle výroční zprávy firmy pracovalo v CzechInvestu ke konci roku 2016 celkem 147 zaměstnanců.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...