24. února 2009 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf Fedu: Recese letos skončí, ale...

Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke | foto: WIN MCNAMEE AFP

Americká ekonomika nyní prochází "těžkým poklesem", pokud však uspějí zásahy vlády a centrální banky na podporu ekonomiky a finančního sektoru, pak by mohla recese v letošním roce skončit a příští rok nastat oživení. S tímto defacto pozitivním scénářem předstoupil před Kongres šéf centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Prudký pokles ekonomiky, který by měl pokračovat i v tomto čtvrtletí, hrozí vyvolat "zpětnovazební smyčku", kdy se bude vzájemně posilovat ekonomický pokles a krize finančního sektoru, řekl Bernanke.

"Abychom tuto smyčku přerušili, je důležité doplnit fiskální stimulaci ekonomiky důrazným vládním zásahem v zájmu stabilizace finančních institucí a finančních trhů," uvedl v pololetním projevu k bankovnímu výboru Senátu. Podle Bernankeho vyvstává další riziko pro ekonomiku v globální povaze hospodářského útlumu. To by se totiž mohlo projevit propadem amerického exportu a dalším zhoršení finanční situace.

Fed hodlá nyní podle svého šéfa držet úrokové sazby po nějakou dobu výjimečně nízké. Bernanke také slíbil, že použije "všech dostupných nástrojů " ke stimulaci ekonomiky a ozdravení finančních trhů.

Bernanke zopakoval, že mimořádné programy Fedu ke stabilizaci úvěrových podmínek přispěly k obnovení určité stability na finančních trzích, například v krátkodobém financování nebo na trhu směnek. "Přes tento příznivý vývoj však na mnoha trzích přetrvává výrazné napětí a některé finanční instituce zůstávají pod tlakem," řekl Bernanke.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!