8. června 2009 18:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf NKÚ Dohnal: Tři luxusní služební vozy používám podle zákona

František Dohnal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Chybná a zavádějící jsou podle předsedy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala tvrzení, podle nichž nezákonně využívá tři luxusní služební vozy. Dohnal čelí kritice za to, že má k dispozici dva luxusní firemní vozy BMW řady 7 a rodinné auto Peugeot 807.

Dohnal v neděli po kritice kontrolního výboru Poslanecké sněmovny a médií oznámil, že opouští státem placený luxusní byt v Praze na Vinohradech.

"Podle zákona používám pro své soukromé účely jeden služební vůz Peugeot 807. Další dvě auta BMW slouží k pracovním účelům a byly úřadem zakoupeny a jejich nákup schválen ještě před mým nástupem do funkce. Tvrzení o nezákonném využívání tří luxusních služebních vozů se nezakládají na pravdě," uvedl Dohnal v prohlášení, které zaslala mluvčí úřadu Radka Burketová.

Podle Dohnala má prezident NKÚ, stejně jako prezident republiky, předseda vlády, předsedové komor Parlamentu a ostatní vrcholní ústavní činitelé, nárok na využívání automobilu s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobní dispozici. "Přesně podle tohoto zákona využívám jedno služební vozidlo Peugeot 807 k osobní dispozici," uvedl Dohnal.

Dohnal je pod tlakem médií, politiků i vlastních zaměstnanců

V minulých týdnech byl Dohnal pod tlakem médií, politiků i zaměstnanců NKÚ, kritizovali ho za údajné zbytečné rozhazování. Například za byt na Vinohradech, který Dohnal obýval a který je zapsán jako dvě bytové jednotky, platil stát měsíční nájem 76.000 korun. Členové kontrolního výboru sněmovny tak napadali, že v rozporu se zákonem o platech úřad platil Dohnalovi pronájmy dvou bytů, a ne jednoho.

V médiích se také objevily informace o nehospodárném utrácení NKÚ za umělecká díla, podle Dohnala byl nákup veden potřebou zajistit důstojné zařízení úřadu.

Dvě vozidla BMV řady 7 podle Dohnala využívá podle potřeby hospodářská správa NKÚ, a ta také určuje systém střídání řidičů a vozidel a rozhoduje, které auto a který řidič bude ve službě. Podle Dohnala se NKÚ řídí doporučující studií od Dopravní fakulty ČVUT, kterou si nechal vypracovat jeho předchůdce Lubomír Voleník. "Jejími doporučeními se úřad řídí i v současné době. Jde o systém, který je běžně používán i u ostatních ústavních činitelů," uvedl Dohnal.

Rozpočtový výbor sněmovny doporučil minulý týden sněmovně neschválit loňské hospodaření NKÚ. Důvodem jsou chyby v hospodaření úřadu, prezident NKÚ kvůli nim dokonce čelí návrhu na kárné řízení. Dohnal chyby odmítá. Oslovil již tři auditorské firmy, které by prošetřily údajné plýtvání penězi. Výsledky budou v řádu týdnů.

Dohnal, který byl dříve lidoveckým hejtmanem na Vysočině, je v čele NKÚ od roku 2005. NKÚ kontroluje hospodaření se státními penězi.

ČTK