Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf řeckých statistiků končí. Zažil obvinění z falšování údajů o státním dluhu

Řecko. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko. Ilustrační foto. | foto: Reuters

ATÉNY Šéf řeckého statistického úřadu ELSTAT Andreas Georgiu končí. Jeho funkční období vypršelo v neděli a nemá zájem na ostře sledované pozici pokračovat. Do čela úřadu nastoupil v roce 2010 - několik měsíců po vypuknutí dluhové krize, s cílem obnovit důvěryhodnost řeckých statistických údajů.

„Informoval jsem ministra financí o svém rozhodnutí, že nepřijmu prodloužení svého funkčního období,“ řekl Georgiu. Dodal, že může zůstat ve funkci, dokud nebude jmenován jeho nástupce, ale nemá zájem o prodloužení funkčního období. Zdůraznil, že odchod je jeho osobním rozhodnutím.

Georgiu uvedl, že on a jeho tým pracovali na tom, aby se statistický úřad stal nezávislým, nestranným, objektivním a transparentním, a to někdy i proti řadě nepodložených obvinění. 

SLEDUJEME DĚNÍ V ŘECKU:

V roce 2013 byl spolu s dalšími dvěma zaměstnanci úřadu obviněn z falšování údajů o státním dluhu za rok 2009, které prý uměle nafoukli, aby ospravedlnili tvrdá úsporná opatření spojená s prvním mezinárodním záchranným programem pro Řecko. V červenci ho však soud zprostil obvinění.

Před vstupem do eurozóny, jejímž bylo Řecko v roce 2001 zakládajícím členem, země podhodnocovala několik let svůj rozpočtový deficit. Řecké statistiky byly známé tím, že jsou nespolehlivé, a byly často revidované. Podle některých to bylo také jedním z důvodů, proč se země dostala do vážné finanční krize.

Nicméně od chvíle, kdy se šéfem úřadu stal Georgiu, začal evropský statistický úřad Eurostat plně přijímat údaje o zadlužení poskytnuté Řeckem. Předtím působil Georgiu jako zástupce ředitele statistického odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Nezávislost řeckého statistického úřadu je jedním z hlavních bodů podmínek nového záchranného programu pro Řecko. Premiér Alexis Tsipras již slíbil, že zajistí plnou právní nezávislost úřadu.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?