3. srpna 2015 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf řeckých statistiků končí. Zažil obvinění z falšování údajů o státním dluhu

Řecko. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko. Ilustrační foto. | foto: Reuters

ATÉNY Šéf řeckého statistického úřadu ELSTAT Andreas Georgiu končí. Jeho funkční období vypršelo v neděli a nemá zájem na ostře sledované pozici pokračovat. Do čela úřadu nastoupil v roce 2010 - několik měsíců po vypuknutí dluhové krize, s cílem obnovit důvěryhodnost řeckých statistických údajů.

„Informoval jsem ministra financí o svém rozhodnutí, že nepřijmu prodloužení svého funkčního období,“ řekl Georgiu. Dodal, že může zůstat ve funkci, dokud nebude jmenován jeho nástupce, ale nemá zájem o prodloužení funkčního období. Zdůraznil, že odchod je jeho osobním rozhodnutím.

Georgiu uvedl, že on a jeho tým pracovali na tom, aby se statistický úřad stal nezávislým, nestranným, objektivním a transparentním, a to někdy i proti řadě nepodložených obvinění. 

SLEDUJEME DĚNÍ V ŘECKU:

V roce 2013 byl spolu s dalšími dvěma zaměstnanci úřadu obviněn z falšování údajů o státním dluhu za rok 2009, které prý uměle nafoukli, aby ospravedlnili tvrdá úsporná opatření spojená s prvním mezinárodním záchranným programem pro Řecko. V červenci ho však soud zprostil obvinění.

Před vstupem do eurozóny, jejímž bylo Řecko v roce 2001 zakládajícím členem, země podhodnocovala několik let svůj rozpočtový deficit. Řecké statistiky byly známé tím, že jsou nespolehlivé, a byly často revidované. Podle některých to bylo také jedním z důvodů, proč se země dostala do vážné finanční krize.

Nicméně od chvíle, kdy se šéfem úřadu stal Georgiu, začal evropský statistický úřad Eurostat plně přijímat údaje o zadlužení poskytnuté Řeckem. Předtím působil Georgiu jako zástupce ředitele statistického odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Nezávislost řeckého statistického úřadu je jedním z hlavních bodů podmínek nového záchranného programu pro Řecko. Premiér Alexis Tsipras již slíbil, že zajistí plnou právní nezávislost úřadu.

ČTK