3. února 2017 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéf Uberu po pár dnech mizí z týmu Trumpových poradců. Bouří se i Musk

Travis Kalanick, zakladatel a šéf společnosti Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Travis Kalanick, zakladatel a šéf společnosti Uber. | foto: Wikimedia Commons

WASHINGTON Generální ředitel společnosti Uber Technologies Travis Kalanick opustil skupinu podnikových poradců nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uber patří mezi technologické podniky, které znepokojují dopady Trumpova omezení imigrace na jejich pracovní sílu.

„Vstup do této skupiny nebyl myšlen jako vyjádření podpory prezidentovi či jeho politice. Bohužel byl ale přesně tímto způsoben dezinterpretován,“ uvedl Kalanick.

Dodal, že s prezidentem ve čtvrtek hovořil o dopadech jeho exekutivního příkazu omezujícího imigraci a informoval ho o svém odchodu ze skupiny poradců.

Trumpovo opatření uzavírající hranice občanům několika muslimských zemí či lidem, kteří se v nich pouze narodili, vyvolalo odpor nejen v zahraničí, ale i na domácí půdě. Zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. Uber je zprostředkovatelem alternativní taxislužby a řadu jejích řidičů tvoří imigranti.

„Tento exekutivní příkaz poškozuje mnoho lidí po celé Americe,“ uvedl Kalanick. „Rodiny jsou rozdělovány, lidé zůstávají vězet v zahraničí a narůstají obavy, že Spojené státy už nejsou místem, kde jsou imigranti vítáni,“ dodal.

Skupina podnikových poradců, do které patří i šéf výrobce elektromobilů Tesla Motors Elon Musk, by v pátek měla poprvé jednat s Trumpem. Musk po zprávě o Kalanickově odchodu uvedl, že se setkání zúčastní. „Já i další (členové skupiny) vyjádříme své námitky vůči nedávnému exekutivnímu příkazu ohledně migrace a navrhneme změny této politiky,“ dodal.

ČTK