Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Muž z Bémovy éry stojí o šéfovská místa, na nichž se rozhoduje o výstavbě v Praze

Hlavní sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | foto: Zuzana MálkováČeská pozice

PRAHA Vlivný úředník z éry exprimátora Pavla Béma znovu usiluje o důležité posty na pražském magistrátu. Bořek Votava v minulosti vedl Útvar rozvoje města. Nyní podle informací serveru Lidovky.cz stojí o ředitelské křeslo na dvou odborech, které mají na starosti výstavbu v Praze.

Bořek Votava z magistrátu nedobrovolně odešel na začátku roku 2011 - po nástupu tehdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS). Jeho působení na Útvaru rozvoje města (ÚRM) provázela podezření z ovlivňování územního plánu podle přání developerů, žádná obvinění však nikdy nepadla.

Sám Votava pochybnosti vždy odmítal a rozhodl se na scénu pražského územního plánování vrátit. Nedávno Lidovky.cz upozornily na to, že se ucházel o ředitelské místo na Institutu plánování a rozvoje (IPR), nástupnické organizace „jeho“ Útvaru rozvoje města. Neuspěl, ale nevzdal se.

Podle nového zjištění serveru Lidovky.cz je Votava aktuálně přihlášený do dvou výběrových řízení: na ředitele Odboru stavebního řádu a Odboru územního rozvoje. V obou případech jde o důležité úřady, které ovlivňují budoucnost developerských projektů a de facto také podobu hlavního města.

„Motivace je stejná,“ odpověděl Bořek Votava na dotaz, zda jde do těchto soutěží se stejnou vizí jako v případě březnového výběrového řízení na ředitele Institutu plánování a rozvoje. V něm nepostoupil do druhého kola k ústnímu pohovoru.

„Když jsem byl ve funkci, udělali jsme koncept územního plánu hlavního města Prahy, který TOP 09 zrušila (tehdy v koalici s ODS, rok 2012 - pozn. red.). Připravili jsme také plán ochrany památkového dědictví UNESCO. Za posledních pět let se nepřipravilo nic. To byla moje motivace. Nic jiného v tom roli nehrálo,“ uvedl před několika týdny Votava.

Prvním působištěm, o něž tento odborník stojí, je Odbor stavebního řádu. Proti němu stojí devět dalších uchazečů: podle informací severu Lidovky.cz mimo jiné třeba jeho dočasná ředitelka Markéta Vacínová či bývalá šéfka Ivana Jakoubková.

Bořek Votava.

Bořek Votava.

Zjednodušeně řečeno, jde o úřad státní správy a důležitý odvolací orgán. Putují k němu například případy, kdy se někdo odvolá v územním řízení na nějakém „menším“ stavebním úřadě třeba v Praze 3 nebo 10. Primárně pak odbor řeší územní řízení a stavební povolení pro významné projekty, jako jsou třeba dopravní stavby typu městských tunelů.

Současně se Bořek Votava hlásí také na Odbor územního rozvoje. O pozici ředitele tam stojí celkem pět lidí. Tento úřad má mimo jiné na starosti praktické úpravy v územním plánu města, respektive v jeho přípravě.

Shodou okolností jde o dva odbory, které byly historicky samostatné, ale minulé vedení města za primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) rozhodlo na podzim roku 2013 o jejich spojení.

To však bylo pouze dočasné, na necelé dva roky. Pražská rada Adriany Krnáčové (za ANO) rozhodla na jaře tohoto roku o jejich rozdělení. I proto mají důležité odbory pouze dočasné ředitele a nyní probíhá výběr nových šéfů.

Jak to tehdy bylo?

Změny územního plánu připravované ještě za Bořka Votavy před třemi roky zajímaly ostravskou kriminálku. K obviněním v této věci však nedošlo.

Policisté si tehdy na pražský magistrát přijeli pro informace o seznamu 240 území zanesených do konceptu připravovaného územního plánu. Šlo převážně o pozemky, o jejichž využití měli někteří podnikatelé jiné představy než plánovači z Útvaru rozvoje města.

Lidé přímo z úřadu tehdy pod příslibem anonymity popisovaly developerské zájmy ze začátků pořizování územního plánu kolem roku 2007. Přání podnikatelů v té době údajně putovaly k úředníkům z ÚRM v pověstných modrých deskách.

Bořek Votava však takovou praxi odmítl už před třemi lety a ovlivňování územního plánování na jeho úřadu vylučuje i dnes. Podle něj existovalo příliš mnoho mechanismů, které měly nekalému jednání zabránit. Zpochybňuje obecně i korupční étos kolem doby, kdy Prahu řídil Pavel Bém a zřejmě i Roman Janoušek. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!