Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Šéf zbrojařů: Stát mohl L-159 prodat dávno. Teď je dobře, že se jich zbaví i pod cenou

Bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník L-159 | foto: MO ČRReprofoto

PRAHA Zprovoznění letounů L-159, které plánuje ministerstvo obrany prodat soukromé americké společnosti, vyjde možná dráž, než kolik za ně stát získá. Podle ředitele Asociace obranného průmyslu ČR Jiřího Hynka se přitom mohly nepotřebné stroje prodat už před lety, stát ale požadoval příliš.

Proč se Česko zbavuje armádních bitevníků pod cenou? „Před pěti až deseti lety poptávka byla, ale museli bychom jít na nižší cenu, než si ministerstvo představovalo,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz jeden z důvodů Jiří Hynek.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte prohlášení ministra obrany o dohodě s americkou firmou? Bude to pro Česko výhodný obchod?
Když se ta letadla prodají, tak je to prostě dobře. Diskutovat o tom, zda je to hodně nebo málo, nemá smysl. Podle toho, co jsem slyšel, tak to má hlavu a patu. Mohl by to být opravdu reálný obchod. Ale nepředjímejme. Obchod skončí, až budou peníze na účtě. Do té doby jsou to jen představy.

Lidovky.cz: Nesvazuje si stát ruce zveřejněním této nabídky? Část letadel tu zůstane a každý kupec by chtěl logicky cenu, kterou ministr v pátek zveřejnil.
Stát dělal celou dobu zásadní chybu – měl naprosto nereálné představy o ceně letadel. Řada možných obchodů se neuskutečnila kvůli tomu, že byla drahá. Hodnota těch strojů je přitom každým rokem menší. Stát nic nesvazuje, bude rád, že dostane stejnou cenu jako letos. Mít představu, že když to dnes neuskutečním a za rok za dva dostanu víc peněz, je nesmyslná.

Drahé oživení

Více než 30 letadel L159 zůstává již několik let zbytečně v hangáru.

Ministerstvo obrany má za každý jeden bitevník dostat 15,5 milionu, ale jen samotné oživení zakonzervovaného stroje je mnohem dražší. Jde do desítek milionů korun.

„To je věc Aera Vodochody. My dostaneme peníze, oni zařídí zprovoznění, vysvětluje Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. Počítá se, že Aero jako výrobce bitevníků si přijde na peníze i za servis a dodávky náhradních dílů.

Smlouva by se měla podepsat příští rok v lednu, na jaře začne Aero s oživováním a v listopadu by se mělo za oceán dostat prvních sedm strojů L-159.

Lidovky.cz: Z původních 700 milionů, za které stát původně jeden letoun zakoupil na současných 15 – to je přeci drastický skok...
Je tu řada obchodních firem, které věděly, jaká je cena letounu. Kdyby se to prodalo před deseti lety, tak určitě za cenu vyšší než dnes. Cena je závislá na tom, v jakém jsou letouny stavu. Jsou v pořádku, ale v letectví máte tzv. průběhy po ulétaných kilometrech nebo počtech letů.

Lidovky.cz: „Oživení“ každého letounu nakonec ale vyjde asi dráž, než samotná prodejní cena (viz box).
Ano, to je dost možné. Každým rokem končí životnost dalších a dalších součástek. Ne tím, že by se opotřebovaly, ale čistě kvůli tomu, že jsou staré. Jsem přesvědčený, že většina dílů bude muset znova projít takzvaným resursem – prověřením, zda jsou v pořádku. A jsem přesvědčen, že v pořádku budou. Ale jen tohle dostat na papír, je docela drahá záležitost.

Lidovky.cz: Není trochu škoda, že kvalitní české letouny budou sloužit jen na výcvik a pravděpodobně také jako cvičné cíle pro americké armádní piloty?
Určitě je to důstojnější osud, než kdyby stály zakonzervované v hangáru. Ty stroje budou létat a je úplně jedno, zda jsou používané jako cvičné cíle. Neznamená to, že by se mohly znelíbit a že by je pak nikdo nechtěl poptat. Nerozhoduje v jakých barvách létají, nebo jakému účelu slouží.

Lidovky.cz: Proč se léta nedaří prodat letadla fungující armádě v zahraničí?
Jak už jsem říkal, zájemci by to koupili, ale za menší cenu. Nemyslím teď Irák, jsem přesvědčen, že řada obchodů prezentovaných vládou v posledních letech byly dobře míněné. Ale byznys není olympiáda. Buď jste první, nebo poražení. A ti už se nepočítají. To naše stále druhé místo v soutěžích, kde jsme tak trochu dělali jiným křoví, to je špatně. Před pěti až deseti lety poptávka byla. Ale museli bychom jít na nižší cenu, než si ministerstvo představovalo.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...