21. října 2014 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéfem CzechInvestu bude Karel Kučera, kandidát za ANO

Budova Czechinvestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Czechinvestu | foto: wikipedia

Jak předpověděly LN už v srpnu, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vyčkal se jmenováním plnohodnotného ředitele CzechInvestu do doby po komunálních volbách. Podle informací redakce z důvěryhodného zdroje v úterý odpoledne Mládek představí budoucího šéfa státní agentury, která do Česka láká zahraniční investory.

Stane se jím teprve třiatřicetiletý Karel Kučera, který snad s výjimkou angažmá v České televizi s prací ve státní správě nemá zkušenosti.

„Nezlobte se, ale jsem domluven, že do doby jmenování to nebudu komentovat,“ řekl LN Kučera, který byl na kandidátce hnutí ANO do komunálních voleb v Míšku pod Brdy. „Z kandidátky jsem odstoupil. Jmenování s tím nesouvisí,“ dodal. Ministr Mládek na dotazy neodpověděl.

Značná nervozita

Státní agenturu CzechInvest dosud vede pověřený ředitel Ondřej Votruba. Už v dubnu přitom ministr Mládek uspořádal výběrové řízení na plnohodnotného šéfa podřízené organizace, která má na starosti kromě investic i podporu podnikání a administraci eurodotací.

DÁL ČTĚTE:

Právě z dubnového tendru nyní vzešel jako vítěz Kučera. LN se podařily zjistit některé podrobnosti z jeho kariéry. V minulosti Kučera, který vystudoval pražská práva a VŠE, vystřídal několik soukromých společností. Pracoval například pro Deutsche Post, poradenské firmy Accenture a M.C.Triton a již zmíněnou Českou televizi.

Ve veřejnoprávní televizi pod ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Od předminulého roku je konzultantem na volné noze.

CzechInvest

  • Je vládní agenturou pro podporu podnikání a investic, která má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině. Od roku 2004 funguje také jako orgán pro zavádění strukturálních fondů EU.
  • Loni CzechInvest zprostředkoval přímé domácí a zahraniční investice za téměř 48 miliard korun. Oproti roku 2012 je to dvakrát víc. Investice pomohou vytvořit přes 10 500 nových pracovních míst.
  • V letošním prvním pololetí CzechInvest zprostředkoval rekordních 116 investičních projektů v hodnotě 78 miliard korun. Nejvyšší oznámenou investicí za 22,8 miliardy korun je projekt společnosti Nexen Tire, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce zahájí v příštím roce výstavbu závodu na výrobu pneumatik.
  • Celková výše přímých investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest od vstupu Česka do EU činí 415 miliard korun. Investice podpořily vznik více než 145.000 pracovních míst.
  • Mezi největší investory v ČR patří firmy Hyundai, Nexen, Mondi Packaging Paper Štětí, Volkswagen a Daikin Industries.

Minimálně dle údajů v životopise Kučera nikdy nepracoval v řídící pozici. Podle výroční zprávy za loňský rok v CzechInvestu pracuje 229 zaměstnanců. V rámci 108 projektů agentura do Česka zprostředkovala investice ve výši téměř 50 miliard korun. Sama hospodařila s 320 miliony.

„Bude to člověk nepolíbený podporou investic, malými a středními podniky ani fondy. Je to zase experiment. Na CzechInvestu proto vládne značná nervozita,“ řekl LN pod podmínkou anonymity vysoce postavený úředník ministerstva průmyslu. Kučera bude už pátým šéfem agentury za poslední dva roky.

Martin Shabu, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz