3. července 2015 16:53, aktualizováno  20:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké banky mají hotovost jen do pondělí. Referendum bude, rozhodl soud

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | foto: ČTK

ATÉNY Řecké banky mají hotovost jen do pondělního rána, další vývoj bude záviset na postupu Evropské centrální banky (ECB). Řekla to v pátek šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová. Současně nejvyšší státní soud dal řeckému referendu zelenou.

Řecký nejvyšší správní soud zamítl odvolání proti referendu, v němž se má hlasovat o přijetí podmínek mezinárodních věřitelů. Hlasování, které soud označil za plně v souladu se zákony, se tedy může v neděli konat podle plánu.

Řecké banky jsou od pondělí zavřené, protože ECB jim odmítla zvýšit objem nouzového financování. Likvidní rezerva, kterou mají řecké banky k dispozici, činí v současné době pouze miliardu eur (asi 27,1 miliardy korun).

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 korun). „Likvidita je zajištěna do pondělí, poté bude záviset na rozhodnutí ECB,“ řekla Katseliová. Řecké banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA, o kterém hodlají vedoucí představitelé ECB znovu jednat až v pondělí.

Řecká vláda tvrdí, že se banky otevřou, jakmile se zemi podaří dohodnout se s mezinárodními věřiteli. Premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek uvedl, že čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pátek ale označil slova řecké vlády o blízké dohodě za „naprosto falešná“. 

Řecká vláda minulou neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Ještě téhož dne odpoledne přitom tvrdila, že se banky zavřít nechystá.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír ve čtvrtek uvedl, že pokud Řekové v nadcházejícím referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že až se banky znovu otevřou, řeckou měnou již nebude euro.

Demonstrace v Aténách

  • Tisíce lidí se sešly v Aténách na demonstracích za přijetí i za odmítnutí podmínek věřitelů v nedělním referendu. Řecká policie zasáhla slzným plynem proti skupině asi 300 anarchistů, kteří se pokusili proniknout na náměstí Syntagma, kde se shromáždili odpůrci mezinárodní dohody.
  • Vládou podporovaní odpůrci navržených reformních opatření tak obsadili tradiční místo demonstrací, na kterém se dosud oba tábory střídaly. Podle policie jich přišlo asi 15 tisíc. Nad hlavami účastníků akce vlály v podstatě jen řecké vlajky a na transparentech dominovaly nápisy se slovem "Ochi", tedy řeckým "Ne".
  • Ve stejnou dobu se sešli i zastánci požadavků věřitelů. Těch dorazilo asi 12 tisíc. Na tomto místě se již mísily vlajky Řecké republiky a Evropské unie.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz