Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šéfové ČSA si měli vydělat čtyři nebo pět milionů, nic brutálního

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Odvolaní manažeři vysoce ztrátových Českých aerolinií si rozdělí odměnu kolem 120 milionů korun. Podle ministra financí Eduarda Janoty však tvorba manažerského bonusového programu v ČSA proběhla pravděpodobně za zády bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky a je za ni zodpovědný někdejší předseda dozorčí rady ČSA Ján Dzvoník.

Ján Dzvoník foto: ČTK

Dzvozník v rozhovoru pro LN popírá, že by bonusový program měl bývalému managementu aerolinek vydělat desítky milionů korun. A brání se tím, že bonusový program posuzovala i nezávislá poradenská firma.

Jste označován za člověka, který posvětil bývalému managementu Českých aerolinií dnes tolik kritizovaný bonusový program. Hlásíte se k autorství?

Nevnímám to tak, že by na mě chtěl někdo něco hodit. Nejsem autorem manažerského programu. Ten byl seriózně projednáván na dozorčí radě. Ani jsem ty manažerské smlouvy nepodepisoval.

A kdo tedy s tím bonusovým programem přišel, respektive kdo ho schválil?

Manažerský bonusový program byl standardní program, který měl motivovat tehdy nově nastupující management, který měl zásadně zlepšit hospodářskou situaci Českých aerolinií. Program posoudila i nezávislá poradenská firma, která k němu neměla výhrady. Program byl projednáván dozorčí radou nějakou dobu. Ta ho ale nemohla uzavřít, smlouvy uzavírá představenstvo. Já za dozorčí radu mohl podepisovat smlouvy o výkonu člena představenstva, a ne manažerské smlouvy a bonusové smlouvy.

Znamená to, že představenstvo si schvalovalo bonusový program samo?

Ne. Reaguji jen na domněnku, že "Dzvoník jim to schválil". Dzvoník jako člen dozorčí rady projednával, ale manažerské smlouvy nepodepisoval.

Kdo je tedy podepsal?

Když dozorčí rada proti návrhu smluv nevysloví výhrady, tak je to pak standardní vztah mezi společností, kterou reprezentuje představenstvo, a jednotlivými manažery. Kdyby dozorčí rada měla výhrady, tak by představenstvo nemohlo smlouvy uzavřít.

Podobu bonusového programu tedy navrhl kdo?

Nepamatuji si přesně, jak jsme to připravovali. Každopádně návrh, který tehdy dozorčí rada projednávala, nebyl primárně o odměnách, ale o tom, co od nového představenstva očekáváme. Diskutovali jsme i o tom, že postavíme i dlouhodobý bonusový program na čtyři roky. Dozorčí rada neměla připomínky, myslím, že vyjádřila stoprocentní souhlas. S nejlepším vědomím a svědomím jsme k bonusovému programu přistupovali tak, že když budou výsledky, tak manažeři budou mít určitý podíl na výsledcích.

Hlavním akcionářem v ČSA je ministerstvo financí. Konzultoval jste s tehdejším ministrem Sobotkou schvalování manažerského bonusového programu?

K tomu se teď nebudu vyjadřovat. Nebudu se vyjadřovat k tomu, jestli to schválil pan ministr Sobotka, a další věci. To prostě ne. Těžko si lze představit, že by se pan ministr díval na manažerskou smlouvu a ihned dokázal posoudit detaily. Myslím, že ve všech společnostech je nastaven výkonový bonus.

Jenže bonusový program v ČSA vyvolává emoce právě kvůli nastavení. Spekuluje se totiž o částce 120 milionů korun, a  to přesto, že negativní hospodářský vývoj tento bonus nakonec sníží. Kdyby krize nepřišla, což v roce 2006 nikdo nepředpokládal, byl by ještě mnohem vyšší. Nepozastavovali jste se nad možnou výší bonusů?

Ne. Dopředu jsme se dohodli, že se budou vylučovat příjmy za divestice a další mimořádné příjmy. Vycházelo nám, že kdyby byla společnost ekonomicky úspěšná a měla pozitivní cash-flow, tak že by si členové představenstva za čtyři roky vydělali zhruba čtyři nebo pět milionů. To nepovažuji za nic brutálního.

Další podrobnosti o odměnách v ČSA si přečtěte v pátečním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!