Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát bez problémů schválil Janotův úsporný balíček

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Senát dnes podle očekávání schválil vládní soubor opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu na příští rok. Deficit má díky nim klesnout ke 163 miliardám korun místo hrozících až 230 miliard korun. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Návrh podpořilo 61 senátorů.

Balíček podpořili senátoři ze všech senátních klubů. Podporu návrhu
ohlásili předsedové klubů již během rozpravy. Proti byl v závěrečném hlasování senátor ČSSD Radek Sušil a tři senátoři KSČM. Také sněmovna ho koncem září schválila výraznou většinou, když pro něj hlasovali poslanci všech stran s výjimkou komunistů.

Senát chce snížit platy poslanců

Senát dnes schválil snížení platů ústavních činitelů v příštím roce o čtyři procenta, zároveň ale pro obtížnou aplikovatelnost odmítl sněmovnou navrhované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády,
zákonodárců nebo soudců. Normu tak dostane sněmovna k novému projednání.

Doporučení schválit balíček v předložené podobě vydaly senátorům již dnes dopoledne jejich výbory, a to zdravotně sociální a výbor pro hospodářství.

Vládní balíček mění daňové sazby, sociální výdaje i další ustanovení zákonů, aby schodek státního rozpočtu na příští rok mohl klesnout ke 163 miliardám korun. Původně hrozil schodek až 230 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota i jeho kolega z resortu práce a sociálních věcí Petr Šimerka v Senátu zdůraznili, že opatření jsou časově omezena na jeden rok. Janota prohlásil, že jsou nezbytné další úsporné kroky.

Nevyloučil, že současná vláda se bude muset zabývat i návrhem rozpočtu na rok 2011, a proto by měla upozornit dopředu na existující problémy s rozpočtem. Podle Šimerky bude muset každá další vláda přikročit k dalším změnám, které ale budou na rozdíl od těch aktuálních systémové.

K podpoře balíčku vyzval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlásil, že tučná léta skončila a nyní nastala i léta hubená. Dosavadní hýření podle jeho slov bude muset zaplatit všech deset milionů občanů. "Co jsme prohýřili, je třeba zaplatit a je férové říct občanům této země, že to musíme zaplatit všichni," prohlásil.

Schůze Senátu k vládnímu balíčku začala dnes po poledni. Kromě něj mají senátoři na programu ještě další vládní návrh, který se týká snížení platů ústavních činitelů.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč