5. října 2009 15:24, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát bez problémů schválil Janotův úsporný balíček

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Senát dnes podle očekávání schválil vládní soubor opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu na příští rok. Deficit má díky nim klesnout ke 163 miliardám korun místo hrozících až 230 miliard korun. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Návrh podpořilo 61 senátorů.

Balíček podpořili senátoři ze všech senátních klubů. Podporu návrhu
ohlásili předsedové klubů již během rozpravy. Proti byl v závěrečném hlasování senátor ČSSD Radek Sušil a tři senátoři KSČM. Také sněmovna ho koncem září schválila výraznou většinou, když pro něj hlasovali poslanci všech stran s výjimkou komunistů.

Senát chce snížit platy poslanců

Senát dnes schválil snížení platů ústavních činitelů v příštím roce o čtyři procenta, zároveň ale pro obtížnou aplikovatelnost odmítl sněmovnou navrhované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády,
zákonodárců nebo soudců. Normu tak dostane sněmovna k novému projednání.

Doporučení schválit balíček v předložené podobě vydaly senátorům již dnes dopoledne jejich výbory, a to zdravotně sociální a výbor pro hospodářství.

Vládní balíček mění daňové sazby, sociální výdaje i další ustanovení zákonů, aby schodek státního rozpočtu na příští rok mohl klesnout ke 163 miliardám korun. Původně hrozil schodek až 230 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota i jeho kolega z resortu práce a sociálních věcí Petr Šimerka v Senátu zdůraznili, že opatření jsou časově omezena na jeden rok. Janota prohlásil, že jsou nezbytné další úsporné kroky.

Nevyloučil, že současná vláda se bude muset zabývat i návrhem rozpočtu na rok 2011, a proto by měla upozornit dopředu na existující problémy s rozpočtem. Podle Šimerky bude muset každá další vláda přikročit k dalším změnám, které ale budou na rozdíl od těch aktuálních systémové.

K podpoře balíčku vyzval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlásil, že tučná léta skončila a nyní nastala i léta hubená. Dosavadní hýření podle jeho slov bude muset zaplatit všech deset milionů občanů. "Co jsme prohýřili, je třeba zaplatit a je férové říct občanům této země, že to musíme zaplatit všichni," prohlásil.

Schůze Senátu k vládnímu balíčku začala dnes po poledni. Kromě něj mají senátoři na programu ještě další vládní návrh, který se týká snížení platů ústavních činitelů.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…