5. října 2009 18:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát je pro snížení platů poslanců, zdanění náhrad neprošlo

Eduard Janota v Senátu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota v Senátu | foto: ČTK

PRAHA Senát dnes schválil snížení platů ústavních činitelů v příštím roce o čtyři procenta, zároveň ale pro obtížnou aplikovatelnost odmítl sněmovnou navrhované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců.

 Normu tak dostane dolní komora k novému projednání. Vrácení zákona sněmovně podpořilo jednomyslně všech 65 přítomných senátorů.

Sněmovna v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce navrhla v zákoně o daních z příjmů zavést zdaněním peněžních náhrad na cestování, ubytování, stravování, expertizy i služby asistentů. V novele o platech však sněmovna ponechala přes návrh poslance KSČM Petra Braného pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají.

Čtyřprocentním snížením platů ústavních činitelů, které odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře, by měl stát příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí. V případě zhruba 3500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří kolem 95,5 milionu korun. Za 1300 státních zástupců úspora představuje přibližně 31,2 milionu korun.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...