7. května 2009 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát přihrál ministrům teplá místa

Senát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát | foto: Tomáš Němeček, Lidové noviny

PRAHA Čtyři končící členové koaliční vlády Mirka Topolánka, kteří jsou zároveň senátory, získali nové angažmá ve výborech horní komory. Budou dál působit v oblastech, jimž se dosud věnovali. Rozhodl o tom dnes Senát v závěru své květnové schůze.

Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) se stane členem výboru pro záležitosti Evropské unie, ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou (ODS) čeká po pár měsících návrat do výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se vrátí do výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, kterému před nástupem do vlády předsedal. Stejně tak ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) bude opět členem výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, který dříve vedl.

Končící ministři se členy senátních výborů stanou v okamžiku, v němž je v pátek vystřídají jejich nástupci z úřednického kabinetu Jana Fischera. Podle zákona členové vlády z řad senátorů nesmějí působit v žádném výboru horní komory.

Podobné rozřazování Senát absolvoval v lednu, kdy z vlády odešli kvůli lednové obměně Topolánkova kabinetu Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Tomáš Julínek (ODS), předchůdce Filipiové.

Senát rovněž, avšak velmi těsným poměrem hlasů rozhodl o vzniku podvýboru pro sport, jehož vytvoření inicioval sociální demokrat Karel Kapoun.

Argumentoval mimo jiné tím, že sport, v němž se prý aktivně angažuje zhruba čtvrtina obyvatelstva ČR, začíná mít velké potíže s financováním. "Myslím si, že politici by měli, ať už třeba tímto podvýborem, udělat takové gesto, že sport má i u nich velmi významnou pozici," uvedl.

O smyslu nového podvýboru zapochyboval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se sporu věnuje. Podle něj by ale zanedlouho bylo možné mít "podvýbor nebo komisi pro cokoli". Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) se nicméně za vznik podvýboru přimlouvala mimo jiné s tím, že je třeba podporovat sport, a to už u dětí od nejútlejšího věku.

Květnová schůze Senátu čtvrtečním zasedáním skončila, další by měla začít koncem tohoto měsíce.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.