26. března 2009 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát schválil odpočet DPH u aut pro firmy

Automobilky si od novely slibují zvýšení prodeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilky si od novely slibují zvýšení prodeje. | foto: ČTK

PRAHA Podnikatelé od dubna zřejmě budou moci při nákupu nového vozu mohli u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím, novela, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Odmítnutí novely by ale podle ministra financí Miroslava Kalouska vzhledem k nové evropské směrnici způsobilo, že nárok na odpočet DPH by se týkal velkých vozů, nikoli menších.

Opoziční ČSSD tvrdí, že opatření pomůže jen podnikatelům; obává se, že toho budou zneužívat. Sociální demokraté v rámci svého protikrizového balíčku takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nákup nového auta v případě likvidace starého. Sněmovna by o něm měla rozhodovat v úterý, Kalousek se staví proti.

Zástupci podnikatelů ale pokládají novelu za dlouho očekávanou a vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000.

Zvýšení poptávky po automobilech je podle Kalouska "vedlejší produkt". "Ten hlavní motiv je dát do toho nějakou logiku, systém a pořádek," řekl ministr senátorům.

ČTK