17. března 2011 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát schválil vyšší daň na tabák. Cena cigaret vyletí až o tři koruny

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Senát schválil novelu zákona o spotřební dani, která od příštího roku zdraží tabákové výrobky. Daň by se měla zvýšit tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. Zákon ještě musí podepsat prezident. Další zvýšení daně plánuje vláda od roku 2014.

Vládní novela počítá s tím, že od ledna 2012 se sazba daně z cigaret zvýší o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za jeden kilogram. Další zvýšení spotřební daně plánuje vláda na 1. leden 2014 kvůli evropské směrnici, která vyžaduje nejpozději od tohoto roku minimální spotřební daň 90 eur za tisíc cigaret. V ČR se nyní odvádí kolem 80 eur.

Ministr financí Miroslav Kalousek senátorům dnes řekl, že ke dvojímu zvýšení daně vláda přistoupila proto, aby zabránila cenovým otřesům.

Rok 2012 - 2,1 miliardy korun navíc 
Ministerstvo financí předpokládá, že v roce 2012 vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady to má být dodatečných 0,9 miliardy korun.

Novela má také zrušit dosavadní osvobození emulzní nafty od spotřební daně. Jde o směs nafty, vody a dalších látek a patří mezi ekologická paliva. Dosud byla osvobozena od daní v rámci pilotních projektů její výroby. Její výroba se však natolik rozšířila, že podle ministerstva už nesplňuje povahu pilotního projektu a stát kvůli tomu přichází o peníze.

ČTK, Lidovky.cz